Windows’ta yeni bir sıfır gün açığı keşfedildi
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Windows’ta yeni bir sıfır gün açığı keşfedildi

0
 

Siber güvenlik uzmanları bir açığı incelerken Windows’ta yeni bir “sıfır gün açığı” tespit etti. Açık şu anda bilinen herhangi bir tehditle ilişkilendirilemiyor.

BITTER’ APT grubu tarafından kullanılan ‘CVE-2021-1732‘ açığının detaylı analizinin ardından başka bir sıfır gün açığını ortaya çıkardı.

Güvenlik şirketi Kaspersky‘den yapılan açıklamaya göre, uzmanlar şu anda bu açığı bilinen herhangi bir tehdit aktörüyle ilişkilendiremiyor. Sıfır gün güvenlik açığı, temelde bilinmeyen bir yazılım hatasından kaynaklanıyor ve saldırganların kötü niyetli faaliyetlerini gizlilik içinde yürütmesine izin vererek beklenmedik ve yıkıcı sonuçlara yol açıyor.

Sıfır gün güvenlik açığının temel sebebi bir yazılım hatası olsa da halen tam olarak nasıl ortaya çıktığı bilinmiyor. Ancak bu açık siber saldırganlara faaliyetlerini gizlilik içinde yürütmesine imkan tanıyor. Bu da beklenmedik ve yıkıcı sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

CVE-2021-1732 açığını analiz ederken güvenlik uzmanları, yeni bir sıfır gün açığı daha keşfetti ve şubat ayında Microsoft’a bildirdi. Açığın gerçekten sıfır gün olduğu onaylandıktan sonra CVE-2021-28310 adını aldı.

Araştırmacılara göre bu açık, potansiyel olarak birkaç tehdit aktörü tarafından kullanılıyor. Bu, Desktop Window Manager’da bulunan ve saldırganların kurbanın makinesinde istediği kodu çalıştırmasına izin veren bir ayrıcalık artırma (EoP) açığına karşılık geliyor. Açıktan yararlananların kum havuzundan kaçmak ve daha fazla erişim için işletim sisteminde ayrıcalık elde etmek için diğer tarayıcı açıklarıyla birlikte kullanması muhtemel görünüyor.

İlk araştırmalar, tam bulaşma zincirini ortaya çıkarmadı. Bu nedenle açığın başka bir sıfır gün ile mi, yoksa bilinen, yamalı güvenlik açıklarıyla mı bağlantılı olduğu henüz bilinmiyor.

“KULLANICILARIMIZIN SAVUNMASINI GELİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Güvenlik Uzmanı Boris Larin, ‘Bu açık başlangıçta gelişmiş istismar önleme teknolojimiz ve ilgili tespit kayıtlarıyla belirlendi. Bundan birkaç yıl içinde, ürünlerimizde sıfır gün açıklarını tespit eden çok sayıda istismar koruma teknolojisi oluşturduk ve bu teknolojilerin etkinliğini defalarca kanıtladık. Teknolojilerimizi geliştirerek ve güvenlik açıklarını yamamak için üçüncü taraflarla çalışarak kullanıcılarımızın savunmasını geliştirmeye devam edeceğiz.’ ifadelerini kullandı.

Güvenlik uzmanları tehditten korunmak için “Yeni güvenlik açığı için yayınlanan yamaları mümkün olan en kısa sürede indirip yükleyin. Uç nokta koruma çözümlerindeki güvenlik açığı ve yama yönetimi yetenekleri, bilgi teknolojileri güvenlik yöneticileri için bu işi önemli ölçüde basitleştirebilir. SOC ekibinizin en son tehdit istihbaratına erişimini sağlayın. Kaspersky Tehdit İstihbarat Portalı, şirketin tehdit istihbaratı için tek bir erişim noktasıdır ve Kaspersky tarafından 20 yıldan fazla bir süredir toplanan siber saldırı verilerini ve iç görüleri sağlar” önerisinde bulundu.

Temel uç nokta korumasının yanı sıra, ağ düzeyinde gelişmiş tehditleri erken aşamada algılayan güvenlik çözümleri uygulayın.

kaynak: https://www.ntv.com.tr/teknoloji/windowsta-yeni-bir-sifir-gun-acigi-kesfedildi,9yZWTMfKBEOpsSSkyTQr2A

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap