1. Ana Sayfa
  2. Windows

Windows Subsystem For Linux, Windows 11 Mağazasına Geldi

Windows Subsystem For Linux, Windows 11 Mağazasına Geldi
+ - 0

 Windows Subsystem For Linux (WSL) özelliğine doğrudan mağaza aracılığıyla erişmek ve güncellemeleri doğrudan almak artık mümkün.

Linux için Windows Alt Sistemi (WSL), Microsoft tarafından ilk olarak 2017’de Windows 10’a dahil edilmişti. Bu özellik, geliştiricilerin sanal makineler (VM’ler) veya çift önyükleme yapılandırmaları gerektirmeden GNU/Linux ortamlarını doğrudan Windows’ta çalıştırmasını sağlıyor.

Doğal olarak bu özellik yeni Windows 11 işletim sisteminde de mevcut. Daha önce WSL’yi etkinleştirmek “Windows Özelliklerini Aç veya Kapat” iletişim kutusunu kullanmak gerekiyordu. Başka bir deyişle, WSL’yi isteğe bağlı bir Windows bileşeni olarak yüklenmek gerekiyordu, Ancak Microsoft şimdi Microsoft Store aracılığıyla WSL için özel bir uygulama yayınladı.

WSL uygulaması şu anda Windows 11 Microsoft Store’da Önizleme sürümü olarak mevcut. Microsoft, bu uygulamanın iki avantajı olduğunu söylüyor. Birincisi, WSL doğrudan mağaza üzerinden güncellenebildiği için özelliklere daha hızlı erişmek mümkün olacak. Bununla birlikte WSL yeni özellikler aldığı sürece Windows kurulumunu güncellemeniz veya değiştirmeniz gerekmeyecek.

Microsoft bir süre daha eski sürümü desteklemeye devam edecek. Bu arada yeni sürümde 5.10.60.1 çekirdeğinin kullanıldığı belirtiliyor. Yeni Windows Subsystem for Linux (WSL) uygulamasını indirmek için Microsoft Store’u ziyaret edebilirsiniz.

https://www.technopat.net/2021/10/13/windows-subsystem-for-linux-windows-11-magazasina-geldi/.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap