Windows lisansınızın süresi yakında dolacak ne demek? Lisans süresi sorunu çözümü
 1. Anasayfa
 2. Windows

Windows lisansınızın süresi yakında dolacak ne demek? Lisans süresi sorunu çözümü

0

 

Windows lisansınızın süresi yakında dolacak uyarısı alıyorsanız, bilgisayarda bir donanım değişikliği gerçekleştirmiş ya da işletim sistemini kendiniz yüklemiş olabilirsiniz. Bu durumlarda lisans süresi dolacak uyarısı alınabiliyor. Peki bu sorunu nasıl çözebiliriz? İşte yapılması

 


Donanım değişikliği gerçekleştirilmiş olan ya da işletim sisteminin yeni yüklendiği Windows bilgisayarlarda Windows lisansınızın süresi yakında dolacak uyarısı görülebiliyor. Bu uyarıyı gören kullanıcılar paniklese de aslında bu uyarının basit bir etkinleştirme sorunu olduğunu bilmek gerekiyor.

Windows yeni versiyonunu çıkartmış olsa da pek çok kullanıcının eski versiyonu kullanmaya devam ettiği görülüyor. Bu versiyonu kullanmanın en temel nedeni ise satın alınan çoğu bilgisayarda eski versiyonunu yüklü olması. Fakat bilgisayarda bir donanım değişikliği gerçekleştirilmesi ya da işletim sistemini kendiniz yüklemeniz halinde Windows lisansınızın süresi yakında duracak uyarısı alabiliyorsunuz.

Bu aslında sanıldığı kadar büyük bir sorun olmuyor. Sorunu çözüme kavuşturabilmek için ise yapılması gereken yalnızca ufak bir etkinleştirme işlemi. Ürün anahtarı içerisinden veya dijital lisans ile Windows’u yeniden etkinleştirmeniz mümkün oluyor.

Windows Lisansınızın Süresi Yakında Dolacak Hatası Nasıl Çözülür?


Hatayla karşılaşıldığında önemli olan bu uyarının ne anlama geldiğini bilmek oluyor. Uyarının asıl anlamı Windows’un yüklendiği ancak etkinleştirilmediği şeklinde açıklanıyor.

Sorunu çözüme kavuşturabilmek için izlenmesi gereken adımlar bulunuyor:


İlk adımda ürünün anahtarını kullanarak Windows 10’u etkinleştirmek gerekiyor. Bu adımı gerçekleştirebilmek için öncelikle Windows ayarlar sayfasını açmanız gerekiyor.

Windows ayarları sayfasını görüntüledikten sonra güncelleme ve güvenlik sekmesini seçerek etkinleştirme sayfasını açmak gerekiyor.

İzlenecek bir sonraki adımda ürün değiştir yazısına tıklamak gerekiyor. Bu yazıya tıkladıktan sonra ise Windows ürün anahtarını girerek bir sonraki adıma geçebiliyorsunuz.

Sonraki adımda etkinleştir butonuna tıklayarak bilgisayarını yeniden başlatmanız gerekiyor.

Bütün bu adımları izledikten sonra Windows lisansınızın süresi yakında dolacak uyarısından kurtulmanız mümkün oluyor. Siz de bu adımları izleyerek sisteminizin vermiş olduğu bu hatayı çözüme kavuşturabilirsiniz.

Dijital Lisans Kullanarak Windows 10’u Etkinleştirmek Sorunu Çözüme Kavuşturur Mu?

Ürün anahtarı yöntemi ile hatayı çözüme kavuşturamayan kişiler ikinci bir seçenek olarak dijital lisans kullanarak Windows 10’u etkinleştirmek isteyebiliyor. Elbette ki bu işlemi gerçekleştirerek de Windows lisansınızın süresi yakında duracak uyarısından kurtulmak mümkün oluyor. Bunun içinde izlenmesi gereken adımlar ise şu şekilde:

Öncelikle Windows 10’u yüklerken kurulum sırasında ürün anahtarım yok seçeneğini işaretlemek gerekiyor.

Microsoft hesap bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Donanım değişikliği yapılması halinde:

Bu durum karşısında ise Windows ayarlar sayfasına güncelleme ve güvenlik sekmesi içerisinden etkinleştirmeyi açmak gerekiyor.

Etkinleştirme sırasında sorun gider yazısına tıklayarak Windows etkinleştir yazısını seçmek gerekiyor. Bu şekilde sorunu çözüme kavuşturmak mümkün oluyor.

Uyarı Kapatma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Lisanslı ve yasal yollarla edinilmiş bir Windows kullanmayan kişiler için uyarıyı kapatmak mümkün olmuyor. Üstelik böyle bir durumun suç olduğu ve mutlaka tespit edileceğinin unutulmaması gerekiyor. Ayrıca bu gibi durumlarda ise Windows’un işlevsiz hale gelmesi ve bilgisayarın siber tehlikeleri açık olması da mümkün görülüyor.

Yasal olmayan hiçbir Windows işletimi içerisinde lisansın süresi yakında dolacak uyarısını kapatma işlemi gerçekleştirilemiyor. Bu uyarıdan kurtulmak ve yasal bir şekilde işletim sistemini kullanabilmek için sistemi satın almak gerekiyor. Son derece basit bir Windows sorunu olan bu hatayı çözüme kavuşturabilmek için sizler de yasal sisteminiz içerisinden belirtmiş olduğumuz adımları izleyerek sorunu giderebilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir