Windows İçin Haziran 2020 Güncellemesi Yayınlandı

Microsoft, 129 Güvenlik Açığının Giderildiği Haziran Güvenlik Güncellemesini Yayınladı

Microsoft, 129 Güvenlik Açığının Giderildiği Haziran Güvenlik Güncellemesini Yayınladı

Microsoft, 129 Güvenlik Açığının Giderildiği Haziran Güvenlik Güncellemesini Yayınladı
Amerika Birleşik Devleti merkezli yazılım devi Microsoft, bugün Haziran 2020 güvenlik güncellemesini yayınladı. Firma, güncellemeyi Windows işletim sistemi ve ilişkili ürünleri olumsuz etkileyen 129 yeni açığı kapatmak üzere geliştirdi.

Geçen ay yayınlanan ve birçok hatayı beraberinde getiren 2004 isimli büyük sürüm haricinde, bu güncelleme dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından beri yayınlanan üçüncü güncelleme diyebiliriz. Karantina sürecinde ortaya çıkan sorunlar ve güvenlik açıkları da hâliyle evlerinden çalışmak zorunda kalan güvenlik ekibi üzerinde büyük bir baskı oluşturmuş durumda.

Kullanıcılar tarafından bildirilen ve sistemde ortaya çıkan 129 açıktan 11’i kritik, 118’iyse önemli olarak sınıflandırılıyor. Microsoft tarafından bugün yayınlanan bilgilendirme yazısında mevcut 129 güvenlik açığının hepsinin kapatıldığı ve kötü niyetli saldırganların sisteme zarar verme ihtimaline karşın bu açıklara ait detayların saklı tutulduğu bilgisi de kullanıcılarla paylaşıldı.

Keşfedilen başlıca açıklar:

  • Server Message Block 3.1.1 açığı
  • VBScript motorunu etkileyen kritik hatalar
  • Saldırganların kişisel bilgisayarınıza kolaylıkla erişmesini sağlayan sistem açığı
  • Microsoft Edge tarayıcısında bulunan önemli güvenlik açıkları
  • Microsoft Office’te keşfedilen açıklar ve hatalar
  • Bilgisayara uzaktan erişilmesine sebep olan sistem açığı

Cihazlarınıza saldırganlar tarafından uzaktan erişim imkânı sunan açıkların da bulunduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, kendinizi zararlı yazılımlara ve kötü niyetli kişilere karşı korumanız adına güncellemeyi ilk fırsatta indirmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Mevcut en yeni güncellemelere ulaşmak için bilgisayarınızda bulunan ‘Ayarlar’ kısmından ‘Güncelleştirme ve Güvenlik’ sekmesine gidebilirsiniz.

kaynak: https://thehackernews.com/2020/06/windows-update-june.html

 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Google, herkesin Google istemlerini kullanarak güvenli bir şekilde oturum açabilmesi ve hesaplarını daha iyi koruyabilmesi için 2 Adımlı Doğrulama'yı iyileştiriyor.

Google’da güvenli bir şekilde oturum açmak artık daha kolay

Başrolünde Scarlett Johansson’ın yer aldığı Black Widow filmi bu sene kasım ayında vizyona girecek. Peki Black Widow hakkında neler biliyoruz ve izleyeceğimiz filmde neler görebiliriz?

Black Widow Filmini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler