Windows Hızlanabilir: Microsoft, ‘explorer.exe’ Çalışma Mantığını Değiştiriyor
  1. Ana Sayfa
  2. Windows

Windows Hızlanabilir: Microsoft, ‘explorer.exe’ Çalışma Mantığını Değiştiriyor

0

Dünyanın büyük bir bölümü uzun süredir Windows işletim sistemi kullanıyor ve Dosya Gezgini (explorer.exe) hayatımızın bir parçası gibi. Fark etmiş olmalısınız ki işletim sistemindeki birçok işlem veya özellik explorer.exe ile bağlantılı. Microsoft ise sistem temelinde bazı önemli adımlar atmak üzere.


Yazılım devi, görev çubuğu ve bildirim merkezi gibi diğer özellikleri Dosya Gezgini’nden (explorer.exe) ayırmak için çalışmalar yapıyor. Masaüstü ile explorer.exe arasındaki entegrasyon, işletim sistemindeki darboğaz yaratan süreçlerden birisi. Ağır ve yoğun kaynak gerektiren dosya işlemi, görev çubuğu gibi ilgisiz özelliklerin olumsuz etkilenmesine sebep olabiliyor. Hatırlayacak olursanız bazen işlevlerin “yanıt vermediğine” tanık oluyoruz.

Daha da kötüsü, explorer.exe çökerse masaüstüne ulaşamıyoruz ve farklı birçok özellik de çöküyor. Bunlara anlık çözümler bulmak mümkün, ancak özellikler explorer.exe’den ayrılırsa Windows 11 daha stabil bir hale gelebilir.

Windows 8 ile birlikte Windows’a “Impressive Shell” isimli bir yapı eklendi ve bu yapı başlangıçta Charms Bar gibi özelliklerden sorumluydu. Etkileyici Kabuk gezgini.exe ile bağlantılı olan “ShellAppRuntime.exe” adlı bir işlemle ilişkili. Start Is All Back geliştiricileri tarafından fark edildiği üzere, şirket son önizleme yapılarıyla birlikte bu işlevi Dosya Gezgini’nden ayırmaya çalışıyor.

Son derlemelerde ShellAppRuntime.exe’yi bağımsız olarak başlatmak mümkün hale geldi. Daha önce explorer.exe’ye bağlı olan ShellAppRuntime.exe, artık explorer.exe olmadan bağımsız olarak başlatılabiliyor ve çalıştırılabiliyor. Öte yandan, Arama arayüzü ShellAppRuntime başlatılana kadar açılmıyor.

Uzun lafın kısası, gelecekte Windows 11’in temel işleyişinde ciddi değişiklikler görebiliriz. Böylelikle çökme sorunları da hafiflemiş olacak.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap