Windows Defender güncellemesi, Windows kısayol simgelerini “uçurdu”
 1. Anasayfa
 2. Windows

Windows Defender güncellemesi, Windows kısayol simgelerini “uçurdu”

0

 

Bir güncelleme faciası daha: Microsoft’un yayınladığı Windows Defender güncellemesi, kısayol simgelerinin bir anda ortadan kaybolması ile sonuçlandı.

Microsoft Defender’a yapılan güncelleme, bazı Windows kullanıcılarının program kısayollarını kaybetmelerine neden oldu. Bu garip sorun, Windows simgelerinin ve uygulama kısayollarının herhangi bir uyarı yapılmadan Görev Çubuğundan ve Başlat Menüsünden kaldırılmasına sebep oldu.

Hem Windows 10 hem de Windows 11 kullanıcıları bu durumdan etkilenmiş gibi görünüyor ve virüsten koruma programı dünyanın dört bir yanındaki müşteriler için sorunlara neden oluyor.

Görünüşe göre, uygulamaların kendileri değil, yalnızca bazı kısayollar etkilenmiş durumda ancak birçok kullanıcı hatanın gerçekleştiği güne dikkat dikkat çekiyor: 13. Cuma…

Birçok kullanıcı bu sorun hakkında şikayet etmek için Reddit ve Microsoft’un Teknoloji Topluluğu gibi çevrimiçi forumlara yöneldi. Bir Reddit kullanıcısı, Başlat menüsünün de bu sorundan etkilendiğini belirterek “Windows tuşunu kullanarak ve program dosyalarına gitmem gereken adı yazarak Firefox’u açamıyorum” dedi.

Microsoft tarafından yayınlanan bildiride “Windows Security ve Microsoft Defender for Endpoint müşterileri, 1.381.2134.0 ve 1.381.2163.0 arasındaki güvenlik zekası yapılarına güncelleme yaptıktan sonra “Office makrosundan Win32 API çağrılarını engelle” Saldırı Yüzeyi Azaltma (ASR) kuralı için bir dizi yanlış pozitif algılama yaşamış olabilir” denildi.

Bu hatanın “öncelikle Windows kısayol (.lnk) dosyalarını etkilediği” ve “Office makrosundan Win32 API çağrılarını engelle” kuralını etkinleştirmemiş kullanıcıların etkilenmemesi gerektiği belirtiliyor.

Başka bir kullanıcı sorunu onarmayı başardığını, ancak görev çubuğundaki bazı simgelerin görünmez hale geldiğini söylüyor.

Şirket, virüsten koruma yazılımı için bir çözüm düzeltmesi yayınladı, ancak birçok işletme hala sorunun devam ettiğini rapor ediyor. Bazıları düzeltmenin “kullanıcı başına dağıtılan Microsoft Office kısayollarını geri yüklemediğinden” şikayet ediyorlar.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir