Windows Defender, CCleaner’ı Kara Listeye Aldı
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Windows Defender, CCleaner’ı Kara Listeye Aldı

0

Windows Defender, Popüler Temizlik Uygulaması CCleaner’ı Kara Listeye Aldı
Windows 10 işletim sisteminin güvenlik uygulaması Windows Defender, yanında farklı uygulamalar getirdiği için CCleaner’ı ‘Potansiyel İstenmeyen Uygulama’ olarak işaretledi.

Piriform tarafından ilk kez yaklaşık 17 yıl önce piyasaya sürülen CCleaner, Windows işletim sisteminin en popüler temizlik uygulamaları arasında yer alıyor. Toplam indirilme sayısı 1 milyarı aşmış olan CCleaner sayesinde geçici dosyaları, çerezleri ya da direkt kayıt defterini temizleyebilir, bilgisayarınızın performansını görece artırabilirsiniz.

CCleanerWindows 10 işletim sisteminin de en popüler uygulamaları arasında yer alsa da artık Windows Defender tarafından ‘Potansiyel İstenmeyen Uygulama’ olarak işaretleniyor. Bir başka deyişle Microsoft, CCleaner’ı kara listeye almış durumda. Peki Microsoft, böylesine popüler bir uygulamayı neden bir anda kara listeye aldı?

Microsoft’un Potansiyel İstenmeyen Uygulamalar sayfasına baktığımızda konuyla ilgili olarak CCleaner için doğrudan herhangi bir sorun belirtilmezken; CCleaner’ın ücretsiz ve 14 günlük premium deneme sürümlerinin, gerekli olmayan yazılımlar ya da geliştirici Piriform’un diğer uygulamalarının da yer aldığı paketlerle sunulduğu, bunun da kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor.

Microsoft, CCleaner ile aynı pakette sunularak bilgisayara yüklenen uygulamaların bilgisayar için tehdit oluşturabileceğini ifade ederken, bu nedenle Windows Defender’ın CCleaner’ı Potansiyel İstenmeyen Uygulama olarak işaretlediğini belirtti. Piriform’un CCleaner’ı kara listeden çıkarmak için farklı yazılımlar da içeren yükleyici paketlerinden vazgeçip vazgeçmeyeceği şimdilik bilinmiyor.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap