Windows 64 bit ve 32 bit Hangi Sistem Türü Tercih Edilmelidir
 1. Anasayfa
 2. Genel

Windows 64 bit ve 32 bit Hangi Sistem Türü Tercih Edilmelidir

2

Microsoft, Windows işletim sistemlerinde sistem mimarisi olarak da bilinen 64-bit ve 32-bit sistem türünde İnternetten indirdiğiniz programları indirirken 64-bit sürüm mü, yoksa 32-bit sürüm mü tercih etmelisiniz? Öncelikle Windows işletim sistem mimarisini yani sisteminizin türünü bilmeniz gerekmektedir. Windows işletim sisteminizin Sistem türünün ne olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

Windows işletim sistem türünün tespit edilmesi :

1. Masa üstünde bulunan Bilgisayarım simgesi üzerinde iken mausa sağ tıklayarak Özellikler ismini açın. Sisteminizin hangi mimariyi kullandığını anlamanız için sırası ile SistemSistem türü, yazan satıra bakmanız gerekmektedir.

Windows Sistem Türü Bilgisi

2. Windows işletim sistemi, sitem türünü öğrendikten sonra, İnternetten program indirirken hangi sistem türünü indirmenize karar verebilirsiniz.

3. Sistem türünüz, 32-bit ise, 64-bit bir programı indirip kuramazsınız. Sisteminizin desteklediği sistem türü neyse mevcut yazılımı aynı mimari ile kurmanız gerekir. Hemen bir örnek ile açıklama yapalım. Sistem türünüzün 32-bit olduğunu düşünsek siz Chrome tarayıcı 64-bit olarak kurmanız mümkün olmayacaktır. Yazılımı kurmaya çalıştığınızda “Sisteminiz ile uyumlu değildir” iletisi ile karşılaşacaksınız. Yani sizin kurmanız gereken program “Chrome tarayıcı 32-bitsistem türü olmalıdır.

4. Sistem türünüz, 32-bit , 64-bit’in diğer isimleri ise, programı kurarken şu şekilde karşınıza gelebilir. 

→ 32-bit sistem türü : x86 ;
→ 64-bit sistem türü : x64 ;

5. Bu makalede dikkatinizi çekmek istediğim diğer bir konuda, Windows işletim sisteminiz 64-bit ise her iki sistem türünü desteklediğinden (32-bit, 64-bit) yazılım her iki sistem türünde yazılmış ise bilgisayarınıza indirme ve kurma sırasında sorun yaşayacağınızdır.

6. İşletim sistem mimarisinin en son sistem türü teknolojisi şu anda 64 bit olarak bilinmektedir. Bu çok yakında belki de 128 bit olarak değişecektir. Bu değişimleri yazılımların alt yapıları hazır olduğunda ilerleyen zaman içinde göreceğiz.

32 bit sistem türü için ram kapasitesi ne olmalıdır?

1. Windows işletim sisteminizde 32 bit sistem türü kullanılıyorsa 4 GB ram sizin için yeterli olacaktır. Kişisel kullanımlarda çok fazla tarayıcı sekmeleri ile çalışılmadığından sisteminizin ram kullanımı az olacaktır

2. Windows işletim sisteminizde 64-bit sistem türü kullanılıyorsa 8 GB ram sizin için yeterli olacaktır. Çok fazla tarayıcı sekmeleri kullanıldığından veya bazı yazılımlar için bu gereklidir. İlgili makalede ram kullanımının anlaşılması için, kendimin de kullandığı 64 bit sistem türü için ram kullanımı aşağıdaki grafiksel resimde görülmektedir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 8 sene önce

  Selamlar
  Nedn daha fazlası varken azıyla yetenelimki yazı sonunda 32 bit için 4 64 bit için 8gb demişsiniz ben 32 bitte 12 gb kullanmak istersem ne olcak

  • Arınç bey merhaba, makalede en düşük Ram miktarı yazıldı. Ram alabilecek veya alamayacak insanlar vardır düşüncesi ön planda tutularak hazırlandı. Sizin imkanınız varsa tabiy ki en yüksel kapasite de Ram kullanabilirsiniz. Ancak çok fazla Ram kullanmanın da bir faydası olmayacaktır. Ram’i tüketebilecek kaç adet tarayıcı sekmesi açabilirsiniz ki? 20 sekme açsanız dahi 8 GB Ram yeterli oluyor. Fazlası israf diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir