Windows 11’in Yeni Güvenlik Özelliği Tam Sıfırlama Gerektirecek
 1. Anasayfa
 2. Genel

Windows 11’in Yeni Güvenlik Özelliği Tam Sıfırlama Gerektirecek

0

Windows 11 için yakında yeni bir güvenlik özelliği geleceğinden daha önce bahsetmiştik. Smart App Control (Akıllı Uygulama Kontrolü), kötü niyetli veya güvenilmeyen uygulamalara karşı “önemli koruma” sağlamayı amaçlıyor.

Bu özellik cihazları korumak için potansiyel olarak istenmeyen uygulamaları engelleyecek.

Şu an için engelli uygulamaların bir listesi bulunmuyor. Ancak Microsoft, şüpheli uygulamaları otomatik olarak algılamak ve işaretlemek için şirkete has benzersiz çözümler geliştirdiklerini söylüyor. Smart App Control, Windows 11 sürüm 22H2’den itibaren yazılımların geliştirici tarafından imzalanıp imzalanmadıklarını ve imzanın geçerli olup olmadığını doğrulamak için uygulamaları tarayacak.

Öte yandan bu yeni güvenlik özelliğiyle ilgili farklı ayrıntılar var. Akıllı Uygulama Kontrolü ilk olarak değerlendirme moduna giriyor ve sistemin davranışlarına göre kararlar veriyor. Bu özellik ayrıca Windows Güvenlik uygulamasından manuel olarak açılıp kapatılabilecek. İlginç olan şey, eğer bu güvenlik özelliği kapatılırsa PC tamamen sıfırlanmadan veya temiz bir Windows 11 kurulumu yapmadan tekrar açılamıyor.

 

Önemli geliştiriciler ve şirketler, standart güvenlik sürecini takip ederken kimliklerini beyan etmek ve doğrulamak için dijital bir sertifika kullanarak uygulamayı imzalıyor. Akıllı Uygulama Kontrolü, sertifikayı kontrol etmekle görevli ve testler imzanın geçerli olduğunu gösteriyorsa ve uygulama kötü niyetli görünmüyorsa bu uygulama Windows 11’de çalıştırılabilecek.

Uygulama imzasının geçersiz olduğu tespit edildiğinde ise Smart App Control bu konuda Microsoft Defender ile iletişim kuracak. Yeni araç, uygulamanın güvenilirliğini belirlemek için başka bir tarama yapacak ve Microsoft Defender, uygulamanın bilindiğini ve güvenli olduğunu onaylarsa Akıllı Uygulama Denetimi kısıtlamalarını kaldıracak. Aksi takdirde Smart App Control uygulamayı güvenilir olmayanlar kategorisine dahil ediyor ve cihazınızda engelliyor.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir