Windows 11’in Yeni Başlat Menüsü Hoşunuza Gitmediyse, Bu Haber Sizin İçin!

Windows 11’in Başlat menüsü değiştirerek ekranın ortasına alacağını artık biliyoruz. Peki ama klasik Başlat menüsüne dönmek mümkün olacak mı? Windows 11’de klasik Başlat menüsüne nasıl dönülür?

Windows 11'in Başlat menüsü değiştirerek ekranın ortasına alacağını artık biliyoruz. Peki ama klasik Başlat menüsüne dönmek mümkün olacak mı? Windows 11'de klasik Başlat menüsüne nasıl dönülür?

Windows 11‘in Başlat menüsü değiştirerek ekranın ortasına alacağını artık biliyoruz. Peki ama klasik Başlat menüsüne dönmek mümkün olacak mı? Windows 11’de klasik Başlat menüsüne nasıl dönülür?

Eğer sızan Windows 11 ekran görüntülerindeki ortaya alınmış yeni Başlat menüsü hoşunuza gitmediyse, size iyi bir haberimiz var. Kullanıcılar hem klasik Başlat menüsünü geri getirme, hem de görev çubuğunun sol tarafına geri alma imkanına sahip olacaklar. Yeni sürüm sızdırıldığında Windows topluluğu son derece heyecanlandı, çünkü hem yeni görüntü hem de yeni isim netleşmiş görünüyor. Bu özellikler bu yılın sonunda gelmesi beklenen Windows 10 ‘Sun Valley’ güncellemesi ile gelecekti, ancak şimdi görülen o ki bu güncelleme fazla kapsamlı olmayacak, bunun yerine büyük değişiklikler için Windows 11‘in çıkışını bekleyeceğiz.

Windows 11’de Başlat menüsünün yenilendiği ve görev çubuğunun ortasına yerleştirildiği biliniyor. Bu, bazı kullanıcıların tepkisine neden olabilecek, radikal bir değişiklik. Ancak yeni Windows’un sızan ISO’sunu inceleyen kullanıcılar klasik Başlat menüsünü geri getirmenin ve eski yerine koymanın bir yolu olduğunu söylüyor. Eğer Windows 11 ISO’sunu kurduysanız ve klasik Başlat menüsüne dönmek istiyorsanız şu adımları takip etmeniz yeterli:

Windows 11’de Klasik Başlat Menüsüne Nasıl Dönülür?

Klavyenizde Windows ve R tuşlarına basın.
Çalıştır penceresine Regedit yazıp Enter tuşuna basın.
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced anahtarına gidin.
Sağ tıklayın ve açılır menüden yeni bir DWORD (32-bit) değeri oluşturun.
Yeni değerin adını Start_ShowClassicMode yapın.
Değerini 1 yapın.
Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Windows 11’de Başlat menüsünün son 30 yıldır bulunduğu konuma geri döndüğünü göreceksiniz. 
Kaynak:Chip

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Marmara'nın tamamında ve hatta kuzey Ege kıyılarında gözlemlenen müsilaj ile ilgili Prof. Dr. Mustafa Öztürk önemli açıklamalarda bulundu. Öztürk, Marmara'da denize girmenin yasaklanması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Mustafa Öztürk Açıkladı: Marmara’da Denize Girmek Yasaklanmalı

Microsoft, Windows 11 ile ilgili yeni bir gelişmeye imza attı. Azure hizmetinin GitHub'daki destek belgesinde güncelleme yapan şirket, bu belgeye "Windows 11" ibaresini ekledi. Ayrıca Japonya'daki telif hakkı bildirimi de Windows 11'i resmen doğruluyor.

Beklenen Oldu: Microsoft, Windows 11 İsmini Resmen Doğruladı