Windows 11’i Bu olmazsa kuramazsınız: TPM 2.0
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Windows 11’i Bu olmazsa kuramazsınız: TPM 2.0

0

Windows 11’i bilgisayarınıza kurabilmek için gerekli olan TPM 2.0 (Trusted Platform Module – Güvenilir Platform Modülü) özelliğinin detayları

Geçtiğimiz aylarda duyurulan Windows 11, 5 Ekim’den itibaren kullanıma sunulacak. Windows 10’lu bir bilgisayara sahip olanlar bu işletim sistemine ücretsiz güncelleme yapabilecek.

Ancak bilgisayarında Windows 10 olup yeni işletim sistemine geçmek isteyenlerin işlemcilerinin TMP 2.0 desteğine sahip olması gerekiyor. Son 5-6 yılda üretilen işlemcilerin neredeyse tamamında bu destek bulunuyor.

Ancak bazı üreticiler geçmişte TPM 2.0 desteğini yazılımsal olarak kapalı tutmayı tercih ettiler. Bu özelliği kapalı olanlar Windows 11’i bilgisayarlarına kurmak istediklerinde hata mesajı ile karşılaşıyorlar.

Makalemizde bu özelliğin hangi işlemcilerde bulunduğunu ve gerekli kontrolleri nasıl yapabileceğinizi açıklıyoruz.

TPM 2.0 destekleyen Intel işlemcilerin listesine buradan, TPM 2.0 destekleyen AMD işlemcilerin listesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bilgisayarınızda TPM 2.0’i etkinleştirme

Bu makale, PC’leri TPM 2.0 ile etkinleştirilmediğinizden veya BILGISAYARLARıNDA TPM 2.0 çalıştırabilen, ancak bunu yapacak şekilde ayarlanmaz olması nedeniyle Windows 11’e yükselten kullanıcılara yöneliktir. Bu teknik ayrıntı düzeyine yabancı değilseniz, cihazınıza özel diğer yönergeler için bilgisayar üreticinizin destek bilgilerine başvurmanızı öneririz.

Son 5 yılda sevk edilen bilgisayarların çoğu Güvenilir Platform Modülü sürüm 2.0’i (TPM 2.0) çalıştırabilirsiniz. TPM 2.0, güvenlikle ilgili özellikler için Windows 11’içalıştırmak için gereklidir. TPM 2.0, Windows 11’de kimlik koruması için Windows Hello BitLocker gibi çeşitli özellikler için kullanılır.

Bazı durumlarda, TPM 2.0 çalıştırabilen bilgisayarlar bunu yapacak şekilde ayarlanmaz. Windows 11 sürümüne yükseltmeyi düşünüyorsanız, CIHAZDA TPM 2.0’ın etkinleştirildiğinden emin olun. Kendi bilgisayarlarını inşa kişiler tarafından kullanılan perakende satış bilgisayarlarının çoğu, örneğin TPM ile gönderilse bile neredeyse alwatys kullanılabilir durumda olsa da varsayılan olarak kapalıdır.

1. Seçenek: Windows Güvenliği kullanma

 1. Cihaz Ayarlar Güvenliği & Güncelleştirme > Windows Güvenliği > çalıştırma

  1. Bu ekranda Güvenlik işlemcisi bölümünü görmüyorsanız bilgisayarınızda TPM devre dışı bırakılmış olabilir. Daha fazla bilgi için TPM’yi etkinleştirme veya yönergeler için bilgisayar üreticinizin destek bilgilerini kontrol edin. ve TPM’yi etkinleştirmeniz gerekir. BIR TPM’yi etkinleştirdiğinizde, bir sonraki adımı tamamarak bunun bir TPM 2.0 olduğunu doğrulayın.

  2. Güvenlik işlemcisi altında Güvenlik işlemcisi ayrıntıları seçeneği görüyorsanız, bunu seçin ve Belirtim sürüm 2.0 olduğunu doğrulayın. 2,0’dan küçükse, cihazınız 11 gereksinimlerine Windows karşılamıyor.

2. Seçenek: Microsoft Yönetim Konsolu’nu kullanma

 1. [ Windows Tuşu ] + Rtuşlarınabasın veya Çalıştır’ı başlat’>seçin.

 2. “tpm.msc” (tırnak işareti kullanma) yazın ve Tamam’ı seçin.

  1. “Uyumlu TPM bulunamadı” diyen bir ileti görüyorsanız, bilgisayarınızda devre dışı bırakılmış bir TPM olabilir. Daha fazla bilgi için TPM’yi etkinleştirme’ye bakın veya TPM’yi etkinleştirme yönergeleri için bilgisayar üreticinizin destek bilgilerini kontrol edin. TPM’yi etkinleştirdiğinizde, bir sonraki adımı tamamlayarak bunun bir TPM 2.0 olduğunu doğrulayın.

  2. TPM’nin kullanıma hazır olduğunu onaylayan bir ileti görüyorsanız, BUNUN 2.0 olduğunu doğrulamak için TPM Üretici Bilgileri’nin altında Belirtim Sürümü’ne bakın. Cihaz 2,0’dan küçük bir gereksinimle karşılamıyorsa 11 Windows karşılanmaz.

TPM nasıl etkinleştirilir

TPM’yi etkinleştirmeniz gerekirse, bu ayarlar UEFIIRE (BILGISAYAR üretici yazılımı) üzerinden yönetilir ve cihazınıza bağlı olarak değişir. Şu ayarlara erişmek için şunları seçebilirsiniz: Ayarlar Update & Security >Recovery > Başlat ‘ı seçin.

Değişiklikleri yapmak için sonraki ekranda,> Seçenekler>UEFI Üretici Yazılımı Yazılımı Ayarlar> Yeniden Başlat’ı seçin. Bu ayarlar bazen UEFIIRE ETIKETli bir alt menüde Advanced, Security veya TrustedComputing etiketli bir alt menüde yer atılar. TPM’yi etkinleştirme seçeneği Güvenlik Cihazı ,Güvenlik Cihazı Desteği ,TPM DurumuAMD fTPM anahtarı, AMD PSP fTPM,Intel PTTveya   Intel Platform Trust Technology etiketlenmiş olabilir.

TPM ayarlarında gerekli değişiklikleri nasıleceğinizden emin değilseniz, bilgisayarınızın üreticisinin destek bilgilerini denetlemenizi veya destek kuruluşuyla iletişim kurmanızı öneririz. Aşağıda, başlamanıza yardımcı olmak için bazı bilgisayar üreticilerinin bilgilerine bağlantılar verilmiştir:

Kaynak:https://support.microsoft.com/tr-tr/windows/bilgisayarınızda-tpm-2-0-i-etkinleştirme-1fd5a332-360d-4f46-a1e7-ae6b0c90645c.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap