Windows 11’den hayatınızı kolaylaştıracak özellik
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Windows 11’den hayatınızı kolaylaştıracak özellik

0

Birkaç ay önce resmen çıkış yapan ve hala geliştirilen Windows 11, yeni ve işlevsel bir özelliğe daha kavuştu! İşte detaylar…

Hem tasarımsal anlamda, hem de işlevsellik anlamında çeşitli yenilikler ile hayatımıza giriş yapan Windows 11, bazı yenilikleri ile kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaya odaklanmış durumda. 
 
Her yeni güncellemede cihazlardaki yazılımsal hataları gideren Microsoft, yeni özellikleri de test ediyor ve bilgisayarlara ekliyor. Son güncellemede de böyle yapan teknoloji devi, kimi kullanıcılara “Ne gerek vardı?” yorumları yaptırırken, bazı insanların hayatını kolaylaştıracağını iddia ediyor. Sanal klavyeyi yenileyen Microsoft, Windows 11’de sesli komutlar ile tuşlara basabilme özelliğini hayata geçirdi. Sesli Erişim adı verilen bu özellik sayesinde klavyedeki her tuşa bir sayı atamanız sonrasında çalışıyor.
 

Sesli Erişim özelliği test ediliyor

Windows Insiders programı ile kullanıcılar, Windows’a gelen yeni özellikleri erkenden deneyimleyebiliyor. Yayınlanan son güncelleme birçok hatayı ortadan kaldırırken, iki yeni özelliği karşımıza çıkardı. Bunlardan biri Sesli Erişim adı verilen ve sesli komutlar ile klavyeyi kullanabilmenizi sağlayan sanal klavye. İkincisi ise yenilenmiş görev yöneticisi.

Sesli erişim kapsamında klavyedeki her tuşa bir sayı atanıyor. Totalde 49 sayının atanabildiği tuşlar, yıllardır kullandığımız sanal klavyedeki tuşların sol üst köşesine konumlanıyor. Kullanıcılar, basmak istediği tuşa atadığı sayıyı sesli bir şekilde söylüyor ve bilgisayar komut dahilinde bu tuşa basıyor. Yani kullanıcı “26’ya bas” dediğinde bilgisayar 26 sayısının atandığı Z tuşuna basıyor.

Görev yöneticisi cephesinde ise yeniden tasarlanmış bir uygulama görüyoruz. Daha kompakt ve modern gözüken görev yöneticisinde kategoriler sol tarafa hoş simgelerle sıralanırken, sağ taraftaki geniş panel çalışan uygulamaları gösteriyor. Bu panelin sağ üstünde ise uygulamayı durdurmak için kullanılan bir buton yer alıyor. Henüz son halini almayan görev yöneticisi, ilerleyen günlerde çeşitli değişimlere uğrayarak son kullanıcıya ulaştırılacak.

Bunların dışında betadaki kullanıcıların yaşadığı birçok problemi ortadan kaldıran Microsoft, ilerleyen günlerde yeni özellikleri de test edecek. Bakalım Windows 11 daha ne kadar gelişecek? Sizler Windows 11 ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtebilirsiniz…

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap