Windows 11’de Başlat menüsünü başlatamayan bir hata daha: Microsoft açıklama yayınladı
  1. Ana Sayfa
  2. Windows

Windows 11’de Başlat menüsünü başlatamayan bir hata daha: Microsoft açıklama yayınladı

0

Microsoft, problemli bir güncelleme sonrasında Windows 11 Başlat menüsünü açamayan kullanıcılar için açıklama yayınladı.

Microsoft, belirli Windows 11 bilgisayarlarda Başlat menüsünün açılmamasına neden olan bir sorunla ilgili bir öneri yayınladı. Şirket, KB5014668 güncellemesinin (Derleme 22000.778) ve daha yeni sürümlerin bu sorundan etkilendiğini söylüyor. Şirketin söylediğine göre “KB5014668 veya sonraki güncellemeleri yükledikten sonra, bazı cihazların Başlat menüsünü açamayabileceğine dair raporlar aldık. Etkilenen cihazlarda Başlat düğmesini tıklamak veya seçmek ya da klavyenizdeki Windows tuşunu kullanmak hiçbir etki göstermeyebilir.”

Şirket, bireylere ve kuruluşlara Bilinen Sorunları Geri Alma (KIR) gerçekleştirmelerini tavsiye ederek aşağıdaki geçici çözümü yayınladı.

“Çözüm: Bu sorun, Bilinen Sorun Geri Alma (KIR) kullanılarak çözülmüştür. Çözümün tüketici cihazlarına ve yönetilmeyen iş cihazlarına otomatik olarak yayılmasının 24 saat kadar sürebileceğini lütfen unutmayın. Windows cihazınızı yeniden başlatmak, çözümün cihazınıza daha hızlı uygulanmasına yardımcı olabilir. Etkilenen bir güncelleştirme yükleyen ve bu sorunla karşılaşan kurumsal yönetilen cihazlar için, özel bir Grup İlkesi yükleyip yapılandırarak sorun çözülebilir. Özel Grup İlkesi, Bilgisayar Yapılandırması -> Yönetim Şablonları -> KB5014668 220721_04201 Bilinen Sorun Geri Alma -> Windows 11 (orijinal sürüm) içinde bulunabilir. Bu özel Grup İlkesini dağıtma ve yapılandırma hakkında bilgi için, lütfen Bilinen Sorunu Geri Almak için Grup İlkesi nasıl kullanılır bölümüne bakın.”

KB5014668 güncelleştirmesi ile beraber çok sayıda sorun ortaya çıktı. Örneğin, bir işletim sistemi yükseltme başarısızlığı hatasını düzeltmeyi amaçlıyordu, ancak ironik bir şekilde kurulumun başarısız olmasına neden olmaya başladı.

Microsoft ayrıca bir süredir Başlat menüsüyle ilgili sorunlar yaşıyor. Bu ayın Salı Yaması güncellemesi Başlat menüsü erişimini bozdu ve birkaç gün önce de firma, Insider yapılarında bir Başlat Menüsü çökmesini çözen Beta kanalı build 22622.436’yı yayınladı.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap