Windows 11 monitörünüzün daha iyi renkler göstermesini sağlayacak
 1. Anasayfa
 2. Windows

Windows 11 monitörünüzün daha iyi renkler göstermesini sağlayacak

0

 

Yazılım devi, işletim sistemi Windows 11’i geliştirmeye devam ediyor. Microsoft, yakında monitörünüzün daha iyi renkler gösterebilmesi için Windows 11’e yeni bir güncelleme getirecek.

 
Microsoft, 2022’nin sonlarında Windows 11 için Otomatik Renk Yönetimi özelliğini (ACM) duyurmuştu. Windows 11 2022 Güncellemesi ile birlikte bazı özel gereklilikleri karşılayan dinamik aralıklı ekranlara (SDR) donanım hızlandırmalı sistem düzeyinde renk yönetimi işletim sistemine eklenmiş, daha doğru ve tutarlı renkler sağlanmıştı. Şimdi bu özelliğin kapsamı genişletiliyor.

Windows 11 daha iyi renkler sunacak

Microsoft, sunmuş olduğu ACM özelliğini destekleyen her monitöre getirmeye hazırlanıyor. ACM olmada Windows, daha yüksek renk yelpazesi sunabilen monitörlerde bile görüntüyü kanal başına yalnızca 8 bit olacak şekilde sunuyordu. Elbette çeşitli API’ler ile birlikte renk doğruluğu için optimize edilmiş olan monitörler, profesyonel uygulamalarda bu avantajlarını sergileyebiliyordu. Ancak şimdi ise hem bu profesyonel monitörler hem de diğerleri tüm uygulamalarda 10-16 bit hassasiyetine erişebilecek.

 
Genişletilmiş Otomatik Renk Yönetimi şimdi 25309 derlemesi ile Windows Insider kullanıcılarına sunulmaya başlandı. Bu özelliği Ayarlar > Sistem > Ekran > Gelişmiş ekran ayarları kısmında bulunan “Uygulamalar için rengi otomatik olarak yönet” seçeneğini açarak etkinleştirebilirsiniz. Ancak, ACM’yi etkinleştirmenin ekran kartınızın daha fazla güç tüketmesine neden olacağını belirtmemiz gerek. Özellikle bu ayar dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü olumsuz etkileyecektir.

Renk yönetimi iyileştirmeleri, standart 8 bit sRGB paneller de dahil olmak üzere çoğu monitörde çalışacak ancak, bilgisayarınızın belirli GPU gereksinimlerini karşılaması gerekiyor. Nvidia için GTX 10 serisi ve daha güncel modeller, AMD için RX 400 serisi ve üstü kartlar ve Intel için DG1 ve daha yeni grafik kartlar gereksinimler arasında bulunuyor. Ayrıca WDDM sürücünüzün de 3.0 veya üstü olması lazım.

 
WDDM sürücü versiyonunu öğrenmek için Win + R yapıp “dxdiag” yazmanız ve açılan penceren Ekran sekmesine gelmeniz yeterli.

 
Kaynak:https://www.neowin.net/news/windows-11-will-soon-make-your-monitor-display-better-colors/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir