Windows 10’un Yeni “Yüzen Menüleri” Nasıl Olacak? İşte Sızan Görüntü
 1. Anasayfa
 2. Genel

Windows 10’un Yeni “Yüzen Menüleri” Nasıl Olacak? İşte Sızan Görüntü

0

Windows 10‘un bu yılın sonlarına doğru Sun Valley güncellemesi ile gerçekleşmesi beklenen büyük arayüz revizyonu, “yüzen menüler” ile birlikte gelecek. Peki bu “yüzen menüler” nasıl görünecek? İşte böyle

Daha önce Microsoft‘un “Sun Valley” kullanıcı arayüzü yenilemesiyle Windows 10’a “yüzen bir Başlat menüsü” getirmeyi planladığı söylentileri duyulmuştu. Görülen o ki, bu “yüzen menü” anlayışı, sadece Başlat menüsü ile sınırlı kalmayacak

Windows Latest tarafından yayınlanan yeni bir ekran görüntüsü, bağlam menülerinin de aynı mantıkla elden geçirildiğini gösteriyor. Yani Windows 10’un Görev Çubuğu üzerinde de “yüzen menüler” göreceğiz.

Yüzen Menü Nedir?

Microsoft, Yüzen Menüler makyajı ile, Başlat menüsünü ve bağlam menülerini Görev Çubuğu’ndan ayırıyor. Başka bir deyişle menüler, artık Görev Çubuğu’na yapışık değil; aralarında küçük bir boşluk bulunuyor. Ayrıca bu menülerin kenarları da yuvarlatılıyor.

Yenilenmiş kullanıcı arayüzünün bu parçası henüz beta testçilere açılmış değil, ancak yakında geleceği düşünülüyor.

Bu yeni güncelleme ile Windows 10’un yeni teması az çok şekillenmiş gibi görünüyor. 2021’in ikinci yarısındaki büyük güncellemede hakkında çok şey duyduğumuz arayüz panelleri ve menüler için yuvarlatılmış köşeler gelecek. Masaüstü için de yeni simgeler ve animasyonlar da bekleniyor.

Görev çubuğuna bağlı olmak yerine, sabitlenmiş/açık uygulamalar, flyout’lar vb.için sağ tıklama menüsü artık görev çubuğunun üzerinde yüzecek ve görünür bir boşluk bırakacaktır. Aynı yüzer tasarım aynı zamanda eylem Merkezi, saat flyout, hacim flyout ve WiFi flyout geliyor. Ancak, şu anda, tasarım sadece jumplist Menüsü için canlı.

Microsoft hala kayan UI özelliğini geliştiriyor ve şu anda aşağıdaki GIF‘DE gösterildiği gibi kısmen çalışıyor.

Kayan menüler, Windows 10X ve macOS gibi diğer işletim sistemlerinin önizleme yapılarında zaten gördüğümüz bir şeydir.

Bu revizyonlar Sun Valley güncellemesinin bir parçası olacak ve son sürüm sınırlara sahip olmayacak. Mevcut uygulamadan daha iyi görünmelerini ve çalışmalarını bekleyebilirsiniz.

Şu anda, Windows 10‘da kayan arayüzü kapatmak için herhangi bir seçenek yok gibi görünüyor.

Bununla birlikte, çekirdek bileşenlerin varsayılan işlevselliği mevcut sürümden radikal olarak farklı olmayacaktır ve çoğu insanı rahatsız etmemelidir. Meraklılar için Microsoft‘un yeni bir isteğe bağlı Başlat Menüsü de dahil olmak üzere daha büyük değişiklikler üzerinde çalıştığına inanılıyor.

kaynak: https://www.windowslatest.com/2021/04/26/windows-10-sun-valley-minor-ui-features-start-showing-up-in-preview-builds/

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir