Windows 10’un Komut Satırı Aracına Yeni (ve Şaşırtıcı) Özellikler
 1. Anasayfa
 2. Genel

Windows 10’un Komut Satırı Aracına Yeni (ve Şaşırtıcı) Özellikler

0
Windwos 10‘un zengin deneyim sunan komut satırı uygulaması Windows Terminal, bir dizi yeni işlevle güncellendi. 
Bu işlevler arasında, sizi çok şaşırtacak işlevler de var.
 
Microsoft, komut satırının modernleştirilmiş sürümü Windows Terminal için bir dizi geliştirmeyi kullanıma sundu.Windows Terminal‘in yeni sürümü olan 1.2, Komut Paleti, Odak Modu ve Her zaman üstte modu gibi yenilklerle geliyor. Komut Paleti, bir dizi komut seçeneğini önünüze getirirken Odak Modu, pencereyi büyütüyor ve görev çubuğunu görünmez hale getiriyor. Her zaman üstte modu ise adından anlaşılacağı üzere diğer programların pencerelerinin komut satırı arayüzünün üstüne gelmesini engelliyor.

“Deneysel” olarak işaretlenen bir ekleme ise eski CRT monitörlerin bulanık görüntüsünü canlandıran ve “retro terminal efekti” sunan bir işlev. Deneysel olduğundan, bu işlevin gelecek sürümlerde yer alma garantisi bulunmuyor.

Microsoft Store üzerinden indirilebilen Windows Terminal, Windows’un her zamanki Komut Satırı ve PowerShell‘ine kıyasla daha zengin bir deneyim sunuyor. Yalnızca sekmeli arayüz bile Terminal’i denemenizi sağlayabilir. Windows Terminal ile Komut Satırı, PowerShell, WSL (Linux için Windows alt sistemi) ve Azure Cloud Shell arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Microsoft Store üzerinden indirilebilen Windows Terminal, Windows'un her zamanki Komut Satırı ve PowerShell'ine kıyasla daha zengin bir deneyim sunuyor.

Yeniliklerden bazıları 1.2 sürümünde varsayılan olarak açık bulunmuyor. Gizli işlevlere ulaşmanızı sağlayacak Komut Paletini etkinleştirmek için settings.json dosyasında “actions” bölümüne { “command“: “commandPalette“, “keys“: “ctrl+shift+p} eklemeniz gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra bu klavye kısayolunu kullanarak, arasında arama yapabileceğiniz bir komut listesine ulaşabiliyorsunuz.

kaynak: https://www.techradar.com/news/windows-10-command-line-tool-gets-much-needed-upgrade-and-a-few-silly-features-too

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir