Windows 10’u daha hızlı hale getirmenin ve performansı artırmanın yolu
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Windows 10’u daha hızlı hale getirmenin ve performansı artırmanın yolu

0

Windows 10‘u daha hızlı yapmak zor değil. İşte Windows 10’un hızını ve performansını artırmak için birkaç yöntem.

 

Windows 10’un daha hızlı çalışmasını sağlamak hiç de zor değil. Sadece birkaç basit ipucu ve püf noktasına ihtiyacınız var. Bu makale, Windows 10’u daha hızlı hale getirmek ve performansını artırmak için çeşitli yöntemleri kapsar.

Windows 10’u daha hızlı hale getirmek için ana odak alanları


Windows 10’un performansını optimize etmek için üç şemsiye kategorisi vardır:

 1. İşletim sistemi tweaks
 2. Yazılım geliştirmeleri
 3. Uygulama değiştirme veya kaldırma

Donanım yükseltmeleri de çalışırken, daha fazla RAM satın almak veya bir SSD’YE yatırım yapmak gibi, bunlar paraya mal olur, bu yüzden onları atlayacağız. Windows 10’u hızlandırmanın en etkili yollarıyla başlayalım.

Windows 10 İşletim Sistemi Hız Tweaks

1. Oyun Modunu Aç

Windows 10’un en son sürümü olan Creators Update, oyun modu olarak bilinen yeni bir özellik ekler . Ne yazık ki, oyun modunda sürekli olarak çalıştırmanın bir yolu yoktur, ancak Windows tuşu + G tuşlarına basarak etkinleştirebilirsiniz. Ancak, önce oyun modunu etkinleştirmeniz gerekir.

 


Oyun modunu etkinleştirmek için (yalnızca Windows 10 Creators Update’te kullanılabilir) Ayarlar > > Oyun‘u açın ve oyun Modu‘nu seçin. Oyun modunun altındaki geçiş düğmesine dokunun.

Sadece oyunlar için kullanılması gerekiyordu, ancak küçük bir hız patlaması elde etmeniz gerektiğinde etkinleştirebilirsiniz. Bu, kaynak yoğun bir programı sürükleyen çok sayıda arka plan uygulamanız varsa özellikle yararlıdır.

Ne yazık ki, Oyun Modu sadece birkaç puan oyun performansını artırır.

Buna rağmen, bazılarınız diğerlerinden daha büyük bir performans artışı yaşayacaksınız. Azaltılmış sayıda arka plan uygulaması, başka hiçbir hilenin yardımcı olmayacağı performansınızı artırabilir. Teorik olarak, Oyun Modu GPU hızlandırma kullanan herhangi bir uygulama içinde çalışabilir. Adobe Premiere’da denemek istiyorsanız, bir deneyin.

2. Görsel Efektleri Kapat

Windows, tüm görsel geliştirmeleri kapatmak için gerçekten kolay bir yol sunar.
Sistem > > Gelişmiş sistem Ayarları’na gidin.
Yukarıdaki sekmelerden Gelişmiş‘i seçin.
Performans altındaAyarlar‘ı seçin.
Tüm görsel efektleri kapatmak için en iyi performansı ayarlamak için radyo düğmesine sol tıklayın.

Birkaç sistemde devre dışı bırakılan görsel efektleri devre dışı bırakmak, özellikle eski bilgisayarlarda büyük bir etki yaratıyor gibi görünüyor. Kötü tarafı, sana güzel bir görünüm kazandırmaz. Tavsiye ederim bırakarak Düzgün kenarlara ekran yazı tiplerini etkin olarak sağlar ve metin okuma.

3. İşlemcinizi Hızlandırın

Windows, işlemcinizin frekansını nasıl artırdığına dair üç varsayılan ayara sahiptir. Üç varsayılan değer dengeli, yüksek performansve güç tasarrufu. Bazen üreticiler burada özel planlar da içerir.

Dengeli veya güç tasarrufu planlarını kullanarak bir dizüstü bilgisayarda neredeyse her zaman daha iyisiniz, ancak yüksek performans, güç için Pil dayanıklılığı ticareti yaparak Windows’u daha hızlı hale getirebilir. En fazla miktarda güç tükettiği için masaüstü bilgisayarlar için de daha uygundur.

Denetim Masası’ndaki güç Seçenekleri‘ne giderek ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

4. Programları Otomatik Başlatmayı Devre Dışı Bırak


Bir programı yüklediğinizde, bazen arka planda sessizce çalışmaya çalışır. Bu sadece bir avuç program için iyidir, ancak performans üzerindeki etki artar. Yeterli otomatik başlatma programı çalışırken, tüm sistem tıkanır.

Gerekli olmayan başlangıç yazılımlarından kurtulmak, performans için kesinlikle gereklidir. Neyse ki, Windows çoğu otomatik başlatıcıyı kaldırmayı kolaylaştırır.

Otomatik başlatma uygulamalarını kaldırmak için aşağıdaki işlemleri yapın:

 1. Windows Görev Yöneticisi’ne girmek için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın.
 2. Ekranın üst kısmından başlangıç sekmesini seçin.
 3. Başlangıç sekmesinden, çoğu otomatik başlatma uygulamasını ortadan kaldırabilirsiniz.

Çoğu uygulama, bilgisayarınızla önceden yüklenmedikçe arka planda çalışmaya ihtiyaç duymaz (ve hatta çoğu zaman bloatware’dir). Ne yazık ki, bazı programlar başka yerlerde gizlenir, ancak gizli otomatik başlatıcıları da bulabilir ve ortadan kaldırabilirsiniz.

5. İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin


Yavaş internet hızlarının en büyük nedenlerinden biri sağlayıcınız değildir. Bu senin Wi-Fi bağlantın. Kanal tıkanıklığı ve örtüşen Wi-Fi sinyalleri gibi yaygın sorunlar sayesinde, bir apartman kompleksinde yaşıyorsanız istikrarlı bir sinyal almak zor olabilir.

Neyse ki, çoğu yönlendirici bağlantınızın hızını ve kararlılığını artırabilecek iki özellik sunar. Kablolu bir bağlantı kullanabilir veya yönlendiricinizin kanalını değiştirebilirsiniz.

Kablolu bir bağlantı kurmak basittir: sadece bir Ethernet kablosu satın alın ve takın. Değişen bir yönlendirici kanal, olsa da kolay, gerektirir.

İlk olarak, bilgisayarınız için hangi kanalların en iyi şekilde çalıştığını belirlemek için Microsoft’un Wi-Fi analyzer aracını kullanın ve ikincisi, kanalı değiştirmek için yönlendiricinizin ayarlarına gidin.

6. Performans için Windows Update’i yönetme

Windows Update, arka planda çalışırken kaynakları hogs. Yalnızca belirli zamanlarda çalışacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Örneğin, cihaz çalışmadığında. Bu, önemli bir görevin ortasındayken daha fazla yeniden başlatma anlamına gelir.

Aktif Saatleri Değiştir

Windows Update’i yalnızca belirli saatlerde çalışacak şekilde yapılandırmak için:
Windows Update ayarlarını Windows arama çubuğuna yazın ve yapılandırma yardımcı programını çalıştırın.

Ayarları Güncelle başlığı altındaetkin saatleri Değiştir’i seçin.

Sana can change active saat Bu menü ile tıklayarak Değiştirin Active Saat. Bilgisayar kullanılmayan ama ne zaman bir süre için değiştirmeyi öneriyoruz.

Bu ayar yalnızca Windows’un güncelleştirmeleri otomatik olarak yükleyeceği süreleri sınırlar. Windows Update bu saatlerde güncellemeleri indirmeye devam edecektir.

İnternet bağlantınızı ölçülü olarak ayarlayın


Sınırlı bant genişliğine sahip bir Wi-Fi bağlantınız varsa, Windows Update güncellemeleri arka planda indirerek internet performansınızı önemli ölçüde etkileyebilir.

Bağlantınızı ölçülü olarak ayarlayarak bunu önleyebilirsiniz; bu , Windows Update’i devredışı bırakır, ancak bazı güvenlik düzeltme ekleri yine de yüklenebilir.

 1. Windows Key + ı kullanarak Windows ayarlarını açın.
 2. Ağ ve İnternet > Wi-Fi> bölümüne gidin.
 3. Şu anda bağlı olduğunuz ağı seçin ve ölçülü bağlantı > ölçülü bağlantı olarak ayarla> anahtarı açın.

Bu, yalnızca Wi-Fi ağlarıyla çalışır, ancak bu ayarı Ethernet bağlantılarına uygulamak için bir hack vardır.

7. Windows 10’un arama indeksleme özelliğini kapatın


Bir dosyayı aradığınızda, dizin oluşturma etkinse, Windows bilgisayarınızdaki her dizini taramaz. Dizin oluşturma, bilgisayarınızda depolanan öğelerin bir metin bildirimi oluşturur. Dosya arama hızını önemli ölçüde artırır.

Yarı yeni bilgisayarlarda, indekslemeyi kapatmamak en iyisidir. Küçük yarar. Modern bir bilgisayarda bile, Windows 10’un indeksleme özelliğini kapatmak, çok az performans artışı için depolama sürücünüzün aramalarını önemli ölçüde yavaşlatacaktır.

Öte yandan, çok eski bir bilgisayarınız varsa, arama Dizinlemesini kapatmak sisteminizin performansına yardımcı olacaktır.

Windows 10’un arama dizini aracını kapatmak için:

Windows Arama aracına dizin yazın ve Dizin Oluşturma Seçenekleri‘ni sol tıklatın.
Menünün altındaki Değiştir‘e sol tıklayın ve burada listelenen tüm seçeneklerin kutularının işaretini kaldırın.

8. Depolama Analizörleri ve Disk Temizleme araçlarıyla Windows’u hızlandırın

Hem Katı Hal sürücüleri (SSD‘ler) hem de sabit Disk sürücüleri (HDD‘ler) verilerle aşırı yüklendiğinde yavaşlar. Hem de en iyi performans ama boş kapasite gayet iyi %25 civarında bir şey için %50 kapasite oturmak gibi teknolojileri sürücü.

Aşırı yüklenmiş bir diski temizlemek için en iyi uygulamalardan biri Windirstat‘tır. WinDirStat hem tamamen ücretsiz, açık kaynak kodlu hem de de taşınabilir sürümlerde mevcuttur.

Indir: Windows için WinDirStat (ücretsiz)

Windows 10 Yazılım Geliştirmeleri

Performansı artırdığını iddia eden tüm uygulamalardan, hiçbir program bunu bir RAM sürücüsünden daha iyi yapmaz. Bir RAM sürücü programı, müstehcen derecede hızlı olan fiziksel RAM kullanarak sanal bir sürücü oluşturur. Kullanıcılar daha sonra temel yazılımın parçalarını RAM diske taşır ve bu da büyük hız kazanımlarına neden olur.

Ancak, yalnızca tek bir uygulamanın performansını artırmak isteyenler için RAM sürücü kullanımını öneriyoruz. RAM disklerinden yararlanan yazılımların en önemli örnekleri Photoshop, tarayıcılar ve video düzenleme yazılımıdır.

Bir RAM diskini Chrome tarayıcısıyla nasıl birleştireceğimizi keşfedelim. İlk olarak, en az 1GB RAM‘İNİZ olmasını öneririz. İdeal olarak, kullanıcılar 64 bit bir sistem için en az 8GB RAM‘e ve 32 bit bir sistemde en az 4GB RAM‘esahip olmalıdır . Ama daha azıyla kurtulabilirsin.

Bir sürü RAM sürücü yazılımı var. Popüler bir favori ücretsiz değil: SoftPerfect RAM Disk.

Ancak, sadece ayaklarınızı ıslatmak istiyorsanız, Dataram’ın Ramdisk’ini deneyin. Ücretsiz sürümü boyutu 1GB ile sınırlıdır. Ancak AMD tabanlı bir sisteminizvarsa, bunun yerine maksimum 4GB alırsınız.

Bir RAM sürücüsü nasıl yapılandırılır

Bir RAM diski Kurmak sadece yazılımı indirmeyi ve yüklemeyi gerektirir. Yazılımı çalıştırdıktan sonra, aşağıdaki seçeneklerle yapılandırmanız gerekir:

1GB civarında olan maksimum RAM disk boyutunu seçin. Herhangi bir boyutu kullanabilirsiniz, ancak daha küçük bir kapasite kullanışlılığını sınırlar.

Onay kutusu için Set Disk Label. Bu şekilde, diski bir sonraki adımda tanımlayabilirsiniz. Ardından Ramdisk‘i Başlat‘ı seçin. Tarayıcınızı, önbellek dosyalarını RAM diskine ve RAM diskinden okuyacak ve yazacak şekilde yapılandırın.

Tarayıcı kısayolunuza sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler‘i seçin. Windows 10, bir tarayıcı kısayoluna erişmeyi her zamankinden daha kolay hale getirir. Bunu doğrudan görev çubuğundan yapabilirsiniz.

 
 

Özellikler‘den kısayol sekmesini seçin. Ardından, Target: text giriş alanına, “R” nin kendi RAM sürücü harfiniz olduğu metnin sonuna aşağıdaki kodu ekleyin:

--disk-cache-dir=R:\

Tam kod satırı şöyle bir şeye benzemelidir:

"C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" --disk-cache-dir=R:\


Chrome’un yapılandırmasına bağlı olarak kendi kodunuz farklı olabilir.

Son olarak, Tamam‘ı seçin ve tarayıcınızı yeniden başlatın. Şu andan itibaren Chrome, önbellek dosyalarını RAM diskine okuyacak ve yazacaktır.

 

Bazıları RAM sürücülerinin mümkün olmadığına inanırken, eleştirmenler iyi puanlar veriyor. En büyük eksikliklerden biri, RAM sürücülerinin bilgisayarınızı daha yavaş kapatabilmesidir. Ve arka planda çalıştıkları için, eski bilgisayarlar ek yükü çok iyi idare etmeyebilir.

Indir:
DataRAM RamDisk / Windows (Ücretsiz)

10. Kötü Amaçlı Yazılım Tarayıcı


çoğu performans sorunu, arka planda vahşi çalışan kötü amaçlı programlardan kaynaklanıyor. Orada en iyi ücretsiz kötü amaçlı yazılım tarayıcılarından bazıları Malwarebytes, SuperAntiSpyware ve ClamWin içerir.

11. Kayıt Defteri Temizleyici

Windows kayıt defteri, Windows ve diğer programlar için tüm ayarlara sahiptir. Yazılım yükleme kayıt defterini değiştirir. Ancak, bazen bir program kaldırıldığında, bu değişiklikleri kaldırmak başarısız olur.

Zamanla, binlerce ve binlerce kayıt defteri değişikliği sistem performansını yavaşlatır. Bir kayıt defteri temizleyici, bu değişiklikleri ve diğer artıkları kaldırılan programlardan kaldırır.

Ancak, kayıt defteri temizleyicileri bazen çözdüklerinden daha fazla soruna neden olur. Küçük bir performans artışı görebilseniz de, çoğunlukla, bir kayıt defteri temizleyicisini çalıştırdıktan sonra glitchy OS davranışını görme olasılığınız daha yüksektir.

Kayıt defterinizi temizlemek için en iyi program CCleaner. Bununla birlikte, Ccleaner‘ın üreticisi Piriform, bilgisayar korsanlarının kötü amaçlı kodları Ccleaner’ın iki sürümüne kaydırmasına izin veren bir güvenlik ihlali yaşadı. Mevcut CCleaner ürünleri kötü amaçlı yazılım içermez.

12. Kötü Uygulamaları Kaldırarak Windows 10’u Hızlandırın

Birçok kullanıcı, ihtiyaç duyduklarını düşünerek korkunç bir yazılım yükler. Çoğu zaman, bilgisayarınızı yavaşlatan potansiyel olarak istenmeyen bir programdır (PUP).

En kötü suçlulardan bazıları PDF okuyucuları, müzik ve video oynatıcıları, tarayıcıları ve BitTorrent yazılımını içerir. Neyse ki, birçok harika alternatif var. Bu süreç çok basittir. İlk olarak, yazılımı kaldırın ve ikincisi daha iyi bir program yükleyin.

İşte düşünebileceğiniz birkaç alternatif.

 1. Sumatra PDF okuyucu
 2. VLC Video Oynatıcı
 3. Google Chrome ya da Mozilla Firefox
 4. Qbittorrentname

PDF okuyucu değiştirme: Sumatra PDF

Birçok internet kullanıcısı Adobe Acrobat PDF Reader’ın PDF dosyalarını okuyabilen tek program olduğuna inanıyor. O bir efsane. Adobe Acrobat kötü amaçlı yazılım yayabileceğinden, bir alternatif isteyebilirsiniz.

Sumatra PDF Reader, Adobe’ye daha iyi bir alternatiftir. Sumatra’yı herkese tavsiye ederim. Sadece açık kaynak değil, aynı zamanda çizgi roman (CBZ veya CBR dosyaları) okur, potansiyel olarak kötü huylu komut dosyalarını engeller ve eski sistemlerde çalışır.

Tüm modern tarayıcılar PDF dosyalarını okuyabilir. Özel bir PDF okuyucuya bile ihtiyacınız olmayabilir.

Müzik ve Video oynatıcılar: VLC Player


VLC Player, şimdiye kadar yapılmış en iyi üç medya oynatıcısından biridir.

Daha iyi müzik çalarların orada olduğu argümanını yapabilirsiniz. Ancak video için çok az kişi VLC’Yİ aşabilir. Ayrıca, açık kaynak kodludur, klavye kısayollarını destekler, hemen hemen her video dosyasını oynatır ve hiçbir maliyeti yoktur.

Indir: VLC Player için Windows | Mac | Linux / Android | ıOS (ücretsiz)

Tarayıcı Değiştirme: Chrome Tarayıcı

Chrome, Microsoft’un Edge veya Internet Explorer tarayıcılarına belki de en hızlı alternatiftir. Hem standart 32-bit hem de 64-bit varyasyonlarda gelir. Google, Chromium adı verilen Chrome’un açık kaynaklı bir sürümünü bile yapar .

Genel olarak Chrome, Edge’in sunmadığı her şeyi sunar: genişletilebilirlik, güvenlik ve hız. İnterneti sık kullanıyorsanız, Chrome yüklemeniz gereken ilk uygulamalar arasında yer alır. Bununla birlikte, Firefox aynı derecede genişletilebilirlik sunar ve %100 açık kaynaktır.

Ayrıca, Pale Moon adlı Firefox’a dayalı Windows için optimize edilmiş tarayıcıya göz atın . Pale Moon birçok Firefox uzantıları ile çalışır ve 64-bit sürümleri ile birlikte geliyor.

Indir: Google Chrome Tarayıcısı (Ücretsiz)

Indir: Mozilla Firefox Tarayıcısı (Ücretsiz)

13. Bloatware’i Windows 10’dan kaldırma


Windows’un en son sürümü gülünç sayıda önceden yüklenmiş uygulama ile birlikte gelir. Bu programların hepsi yararlı değildir. Windows 10’un debloasyonu ile ilgili bu mükemmel kılavuzla bunları kaldırın.

Çoğu durumda, yazılımı kaldırmak hiçbir şey yapmaz. Uygulamaların çoğu, etkinleştirildikten sonra kendilerini yükleyen yer tutuculardır. Bununla birlikte, Microsoft’un bloatware’inden endişe duymuyorsanız, yerinde bir onarım düşünebilirsiniz.

Yerinde onarım, tüm uygulamalarınızı yeniden yüklemeden bilgisayarınızı yeni bir duruma döndürmek istediğiniz zamanlar için en kullanışlıdır. Yerinde onarım sadece Windows’un çekirdek işletim sistemi dosyalarını yeniler.

Yerinde onarım yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:
Windows 10 medya oluşturma aracını indirin ve çalıştırın.
Bu bilgisayarı şimdi Yükselt’i seçin ve İleri’yi tıklatın.

 

Bilgisayar daha sonra birkaç saat sürebilen Windows 10’un bir kopyasını indirir. Tamamlandıktan sonra, medya oluşturma aracı Windows 10’u kendi üzerine yeniden yükler. Sisteminiz kötü amaçlı yazılım tarafından veya çekirdek işletim sistemi dosyalarına başka bir tür hasar nedeniyle sakatlanmışsa, yerinde bir Onarım Windows 10‘u düzeltebilir ve daha taze bir duruma geri yükleyebilir.

14. Windows 10’un varsayılan uygulamalarını kaldırma

Ne yazık ki, yerinde bir yükseltme, Windows 10’un tüm pişmiş bloatware’lerini değiştirir veya geri yükler (bunları kaldırırsanız). Neyse ki, bir kaç uygulamalar her zamankinden daha debloating Windows kolaylaştırır. Bizim favorimiz Windows 10 varsayılan uygulama sökücü 1.2‘dir .

Windows 10 varsayılan App Remover 1.2, varsayılan Windows 10 uygulamalarını kaldırabilir. Bunun üzerine, yayıncısı uygulama için kaynak kodunu sağlamıştır.

Bilgisayarınızı boşaltmak için, kaldırmak istediğiniz uygulamaya dokunmanız yeterlidir. Örneğin, Solitaire sinirlerinizi bozarsa, kullanıcı arayüzünde sol tıklayın ve uygulamayı kaldırmayı planlayıp planlamadığınızı soran bir komut istemi alacaksınız. Onaylama işlemi uygulamayı kaldırır. 10AppsManager kullanıcıları kaldırıldı yazılımını yeniden yüklemek için sağlayan harika bir şey.

15. Daha hızlı sayfa yüklemeleri için tarayıcı uzantıları


En sevdiğim hız hack uzantıları aracılığıyla tarayıcınızın performansını artırıyor.

User-Agent Switcher Tarayıcı Uzantısı

Bir mobil kullanıcı Aracısı, bir sunucunun bilgisayarınızın hızlı bir masaüstü veya yavaş bir mobil cihaz olup olmadığını bilmesini sağlar. Bir sunucu bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar kullandığınızı biliyorsa, genellikle daha fazla reklam Kodu ve görsel efekt yükler. Başka bir deyişle, bir web sayfasının daha yavaş sürümünü alırsınız.

Bir mobil kullanıcı Aracısı kullanarak, Web sitesine sayfasının daha hızlı yüklenen bir sürümünü vermesini söyleyebilirsiniz. Bu hile tüm web sitelerinde çalışmaz, ancak genellikle performansı artırır. Ne yazık ki, bazen bazı web sitelerinde garip davranışlara neden olabilir.

Indir: Chrome veya Edge tarayıcıları için User-Agent Switcher (ücretsiz)

En iyi Windows 10 hız kesmek nedir?


Çoğu kullanıcı için en iyi ve en ucuz hız optimizasyon ipucu yerinde onarımdır. Yüklü programlardan bazılarını kaybetmeyi düşünmüyorsanız, fabrika ayarlarına sıfırlama başka bir harika seçenektir. Herhangi bir yavaşlamanın en büyük nedeni kötü yazılmış programlardır. Ve bu yazılımı kaldırmak veya optimize etmek genellikle çoğu performans sorununu çözer.

Eğer bir oyuncu iseniz, o zaman makinenizdeki oyun performansını artırmak için performans tweaks denemek isteyebilirsiniz. Örneğin, bilgisayarınızın serin kalmasına ve en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmak için bilgisayarınızın tozla tıkanmadığından emin olmalısınız.

Kaynak:https://www.makeuseof.com/tag/windows-10-faster-performance/.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap