1. Ana Sayfa
  2. Genel

Windows 10’da Microsoft Defender ile Kötü Amaçlı Yazılım İçin Dosya veya Klasör Tarama

Windows 10’da Microsoft Defender ile Kötü Amaçlı Yazılım İçin Dosya veya Klasör Tarama
0

Windows 10‘da, Microsoft Defender (eski adıyla “Windows Defender“), üçüncü taraf bir antivirüs yüklemediğiniz sürece dosyaları siz açmadan önce her zaman tarar. Ayrıca herhangi bir dosya veya klasör için hızlı tarama da gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl yapacaksınız?

Önce taramak istediğiniz dosyayı veya klasörü bulun. Dosya Gezgini içinde veya Masaüstünüzde bulunabilir. Fare imlecinizi kullanarak öğeye sağ tıklayın.

Açılan menüde “Microsoft Defender ile Tara” yı seçin.

( Mayıs 2020 Güncellemesinden önceki Windows 10 sürümlerinde bu seçenek “Windows Defender ile Tara” diyecektir.)

Bir Windows Güvenlik penceresi açılacak ve taramanın sonuçları üst kısımda — “Tarama Seçenekleri” başlığının hemen altında gösterilecektir. Her şey yolundaysa, “Mevcut Tehdit Yok” mesajını göreceksiniz.

Öte yandan, kötü amaçlı yazılım algılanırsa, Microsoft Defender  Tehdit Bulundu” mesajıyla uyarır ve etkilenen dosya veya dosyaları listeler.

Tehditleri kaldırmak için “Eylemleri Başlat” düğmesine tıklayın.

Eylemleri Başlat” ı tıkladıktan sonra, Microsoft Defender tehditleri otomatik olarak kaldıracak ve her şey normale dönecektir. Hangi tehditlerin etkisiz hale getirildiği hakkında daha fazla ayrıntı istiyorsanız , tarama sonuçlarının hemen altındaki “Koruma Geçmişi” ni tıklayın.

kaynak: https://www.howtogeek.com/679256/how-to-scan-a-file-or-folder-for-malware-with-microsoft-defender-on-windows-10/

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap