Windows 10’da en yüksek güç modu: Nihai Performans!

Windows’un güç profilleri arasında “En yüksek performans”, sanılanın aksine en güçlü mod değil. Bunun da üzerinde bir profil var. Evet, başlıktaki gibi “Nihai performans” profilini kullanarak sisteminizin varını yoğunu işinize, günlük kullanımınıza ya da eğlencenize aktarabilirsiniz. Bu yeni profilin özellikleri, farkları ve açıp kapatmanın yolu, bu yazıda…

Windows’un güç profilleri arasında “En yüksek performans”, sanılanın aksine en güçlü mod değil. Bunun da üzerinde bir profil var. Evet, başlıktaki gibi “Nihai performans” profilini kullanarak sisteminizin varını yoğunu işinize, günlük kullanımınıza ya da eğlencenize aktarabilirsiniz. Bu yeni profilin özellikleri, farkları ve açıp kapatmanın yolu, bu yazıda…

Windows 10’un gelişiyle, özelilkle mobil cihazlar ciddi bir ferahlama yaşadı. Bunun sebebi, benim için bilgisayarın ekranını kapatıp, açıp, günlerce sistemi yeniden başlatmaya ihtiyaç duymadan rahatça kullanabilmek diyebilirim. Zira önceki sistemlerde birkaç günde bir sistem kapatılıp açılmadığında problem çıkartıyordu. Sadece bu yüzden bile bir MacBook’a geçmek mantıklı olabiliyor. Elbette Windows’un da kendine has güzellilkleri var. Daha çok yazılım, daha çok oyun, daha dünyayla uyumlu bir yapı bunların başlıcaları.

Windows’u verimli ve uzun soluklu kullanmak için de güç profilleri önem taşıyor. İşletim sisteminin Nisan 2018 güncellemesi (1803 sürümü) ile gelen bir mod da, kullanım biçimlerimizi doğrudan etkileyebilir. Nihai performans (Ultimate performance) adını taşıyan bu güç profili, iş istasyonları, oyun bilgisayarları gibi sistemlerin performansını geliştirmeyi hedefliyor. Her ne kadar Microsoft, doğrudan güce bağlı sistemler için bunu tavsiye etse de, yani dizüstüleri kapsam dışı tutsa da, pilinizin hızlı tükeneceğini bilerek kullanmanızda bir sakınca yok.

Bu moda geçmek ise standart ayarlar penceresinden mümkün değil. Sisteminizin doğru sürümde olduğundan emin olarak işe koyulalım. Ayarlar > Sistem > Hakkında penceresini açarak, işletim sisteminizin 1803 sürümü olup olmadığını kontrol edin. Daha alt bir sürümse, sistem güncellemesi yapmanız gerekiyor.

Windows 10’unuz 1803 ya da üst sürümse, Ayarlar > Sistem > Güç > Ek Güç Ayarları’nı açın.

Burada özel bir güç planı seçimi altındaki ek planları gizlemeyi kaldır ibaresine tıklayarak genişletin. Burada Nihai Performans Modunu görmeniz gerekiyor.

Ancak görmüyorsanız da endişelenmeyin. Şu adımları izleyerek modu etkinleştireceğiz:

Başlat’a tıklayın, komut yazarak Komut Penceresi’ni listeleyin ve fare imgesini bu yazı üzerine getirip sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştır’a tıklayın. yada direk Çalıştırı kullanın.

 

Komut penceresine aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın ve Enter tuşuna basın.

powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

Komut penceresini küçültün ve Ayarlar > Sistem > Güç > Ek güç seçenekleri’ne girerek Nihai Performans güç profilini seçin.

Artık bu plandaki hazır ayarları özelleştirmeniz de mümkün. Dengeli, Güç Tasarruf ve Yüksek Performans modlarından bir adım öteye giden Nihai Performans’ta aşağıdaki koşullar sağlanmaktadır:

  • Sabit disk asla uyku moduna geçmez.
  • Javascript zamanlama frekansı azami olarak belirlenir.
  • Uyku ve Hazırda Beklet modları kapatılır.
  • İşlemci durumu, soğutma ayarı ve azami işlemci hızı en yüksek değerlere çekilir.

Peki bu modu kapatmak isterseniz ne yapacaksınız? 

Çok basit: Gelişmiş güç seçeneklerine gidin. Nihai Performans Modu’nun yanındaki ayar değiştirme ibaresine tıklayın. Sonraki pencerede en alttaki seçeneğe tıklayarak, modu silin.

 
Kullandiğiniz bilgisayara göre farklı isimde bir güç seçeneğine de rastlayabilirsiniz. Örneğin benim konumumda, HP bilgisayar Windows 10 Pro 20H2 sürümü kullanıyorsanız, karşınıza ” Driver booster power plan activate when you switch to mode for boosting” sürücü güçlendirici güç planı Güçlendirme moduna geçtiğinizde etkinleştirin gibi bir uygulama seçeneği çıkabilir. Böyle bir seçenek görürseniz hemen etkinleştirin. Resmi inceleyin.

Yukarıdaki resimde, verilen komuttan sonra Nihai performans da görülür oldu. Daha önce görülmüyordu. Birini seçebilirsiniz.

kaynak: Windows 10’da en yüksek güç modu: Nihai Performans! – MediaTrend (mediamarkt.com.tr)

 
Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Share
Published by
Adnan Güney

Recent Posts

Venom: Let There Be Carnage filminden ‘kaos dolu’ ilk fragman yayınlandı

Tom Hardy'li Venom serisi geri dönüyor. Carnage karakterini ilk kez beyaz perdeye uyarlayacak olan Venom:…

13 saat ago

BiP Özellikleriyle WhatsApp’ı Geride Bıraktı

Dünyaca ünlü ürün ve uygulama karşılaştırma sitesi versus.com, Türkiye'nin iletişim ve yaşam platformu BiP'i uluslararası…

14 saat ago

Diyabet kalıcı körlük sebebi olmasın! Diyabette göz sağlığı için bunlara dikkat

Diyabet hastalarına göz sağlığı konusunda uyarılarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Duran, kontrollerde…

18 saat ago

Netflix, Fantastik Dizisi Ragnarok’un 2. Sezon İlk Fragmanını Yayınladı [Video]

Netflix, İskandinav mitolojisine dayanan popüler fantastik dizisi Ragnarok'un 2. sezon ilk fragmanını yayınladı. 1 dakika…

19 saat ago

Yeni Windows 10 Güncellemesi, Aygıt Yöneticisine Büyük Yenilikler Getiriyor

Windows 10 Aygıt Yöneticisine gelmesi beklenen güncelleme, aygıt sürücülerini görüntülemeyi ve yönetmeyi kolaylaştıracak çok kullanışlı…

23 saat ago

Microsoft, Windows 10 1909’un desteğini sonlandırıyor

Microsoft yılda 2 sefer dağıttığı yapılarını zamanla emekliye ayırıyor. 1909’un yayınlanmasından bu yana Windows 10 yeni…

2 gün ago