Windows 10’da Disk Alanı Açmak İçin 5 Basit Yöntem
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Windows 10’da Disk Alanı Açmak İçin 5 Basit Yöntem

0

Eğer sabit diskinizde fazla yer kalmadıysa, Windows 10’da yer kazanmak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem var.

Günümüz koşullarında SSD’siz bilgisayar kullanmak oldukça yavaş bir PC deneyimine neden olabiliyor. Fakat bilgisayarda sadece SSD kullanmak da yer problemine neden olabiliyor. Zira SSD’lerin fiyatı hala yüksek olduğundan, çok yüksek kapasiteli SSD’leri veri merkezleri dışında görebilmek pek mümkün değil. Bundan dolayı diskinizde alan açma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu makalemizde de size depolama alanınızda nasıl alan açabileceğinizi gösteriyoruz.
Disk Temizleme’yi çalıştırın

Windows’un kendi içinde Disk Temizleme isimli küçük bir uygulaması var. Bu uygulama sayesinde yerel diskinizdeki gereksiz ve geçici dosyalardan kurtulabilir ve diskte yer açabilirsiniz. Disk Temizleme‘yi çalıştırmak için Bu bilgisayar kısmında yerel diskinize sağ tıklayın ve açılan menüden Özellikler‘e tıklayın.

 

Karşınıza çıkan pencerede Diski Temizle düğmesine tıklayın.

 


Bundan sonra diskiniz, temizlenmek için analiz edilecektir. Sonrasında açılan pencerede analiz sonucunda ne kadar alan kazanabileceğinizi görebilirsiniz. Fakat listede sistem dosyaları görünmeyecektir. Onları da silmek istiyorsanız Sistem dosyalarını temizle düğmesine tıklayabilirsiniz.

 
 Yeni bir analiz penceresi çıkacaktır. Üst tarafta bulunan Diğer Seçenekler sekmesine tıklayarak sistem geri yükleme kayıtlarını ve gölge kopyaları silerseniz daha fazla 

alan açabilirsiniz.

 
Yüksek boyutlu programları silin

Bilgisayarda bazen lazım olur diye yüklediğiniz fakat kullanmadığınız, aynı zamanda çok da yer kaplayan uygulamalar olabilir. Ya da en azından bu programları kurmadan da işinizi halledebilirsiniz. Bu yüzden kullanmadığınız uygulamaları silmekte fayda var.

Başlat menüsüne “program” yazdığınızda Program ekle ve kaldır karşınıza çıkacaktır. Tıkladığınızda karşınıza gelen pencerede bilgisayarınıza yüklü olan programları görürsünüz. Sırala kısmından da Boyut seçeneğine tıkladığınızda neyin ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz.

 Geçici dosyaları silin

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Disk Temizleme ile de geçici dosyaları silebilirsiniz. Fakat bunu daha detaylı yapan programlar var. En popüler olanlarından biri ise CCleaner. Uygulamayı kullanarak sisteminizdeki geçici dosyaları ve bozuk kayıt defteri girişlerini silerek diskinizde yer açabilirsiniz. Açılan pencereden son sürümü elde edebilir nasıl kullanılacağını ilgili video dan izleyebilirsiniz.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir