Windows 10’da alışkanlık değiştiren yeni kısayol!
 1. Anasayfa
 2. Genel

Windows 10’da alışkanlık değiştiren yeni kısayol!

0

Microsoft Edge, kopyala yapıştır kısayolu için yenilenmek üzere. Yeni Windows 10 güncellemesi önemli bir alışkanlığı değiştirecek.

Windows 10 kullanıcılarından bazılarının pek tercih etmediği Microsoft Edge, kopyala yapıştır kısayolu adına yeni bir dönemin başlamasına önayak olacak. Microsoft, kısa bir süre evvel yayımladığı güvenlik güncellemesi ile birçok kişinin bilgisayarını çökertmişti.

Bu olay yüzünden kendisine ağır tepkiler gösterilen 45 yıllık yazılım firması, amiral gemisi olarak tanımladığı dijital tarayıcısına odaklandı. Yeni bağlantı formatı, bunca yıldan sonra eski köye yeni adet getiren kısayol olarak adlandırılabilir.

Microsoft Edge kopyala yapıştır kısayolu için yenilenmek üzere

Henüz geliştirilme aşamasında olan bu güncelleme, yeni bağlantı formatı aracılığıyla Edge’in adres çubuğundan kopyalanan bağlantı adresinin ilgili yere bir bağlantı olarak mı yoksa bir düz metin olarak mı yapıştırılacağını seçtirtecek.

Bir bağlantı adresinin basit bir şekilde yapıştırılabilmesi için Ctrl + V kısayolu kullanılıyor. Eğer ilgili adresi düz bir metin olarak yapıştırmak isterseniz artık Ctrl + Shift + V kısayolunu kullanacaksınız. Bu kısayol kaldırılabiliyor.

Microsoft, şu anda yalnızca Edge’in adres çubuğundan kopyalanan bağlantı adresleri ile uyumlu bir şekilde çalışan bu özelliği sayfa içi bağlantılar için de kullanılabilmesini sağlamak adına kolları sıvadı. Merkezi ABD’de olan yazılım firması, kullanıcıların kopyalama ve yapıştırma işlemleri konusunda ne düşündüğünü araştırmak istediğini açıkladı.

Microsoft, kullanıcıların bağlantı adreslerini kopyalayıp yapıştırdıktan sonra ne yaptığını ve hangi sıkıntılar ile boğuştuğunu anlamaya çalıştığını belirtti. Siz de bu özelliği denemek istiyorsanız Microsoft Edge Canary sürümünü indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sizce yeni Windows 10 güncellemesi kopyala yapıştır kısayolu konusunda kullanıcılara gerçekten yararlı bir işlevsel özellik sağlayacak mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir