Windows 10 Yükseltme Sonrası Windows.old Klasörünü Kaldırma
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Windows 10 Yükseltme Sonrası Windows.old Klasörünü Kaldırma

0


Windows işletim sisteminizi, Microsoft Windows 10’a yükselttikten sonra 17 Gb veya 20 Gb boyutunda yer kaplayan eski windows dosyalarınızı bilgisayarınıza zarar vermeden nasıl kaldırabilirsiniz? Windows 10 yükseltme işleminden sonra eski windows dosyalarınızın yedeklerinin nerede bulunduğu hakkındaki açıklamaları bir önceki makalemizde anlatmıştım.

(C:) Dizininde büyük bir alan kaplayan bu klasörü 30 gün içinde Windows 10’u beğenmediğiniz takdirde geri alabilmek için saklı tutmak zorundasınız. Windows 10’u beğenip tamamen kullanmaya karar verdiğiniz zaman bilgisayarınızda fazladan yer kaplayacak olan bu klasörün nasıl silineceğini aşağıda inceleyelim.

Windows klasörlerini silme işlemine başlamadan önce hiçbir kurulum program klasörlerinizi dizinden sil komutu vererek kesinlikle silmemenizi öneririm. İşe yaramayan kullanmadığınız klasörler (C:) Dizini → Windows→ System32 içinde bulunan görülmeyen gizli .dll uzantısını kullanırlar. Dizinden direk sil komutu verdiğinizde Windows işletim sisteminin kullanmakta olduğu bu uzantı yanlışlıkla silindiğinde bilgisayarınız kilitlenebilir ve çalışamaz durama gelebilir. Böyle olumsuzluklar yaşamamak için kullanmadığınız dosyaları silmeye yarayan programlar veya Windows silme işlemini yapabileceğiniz Denetim masasında bulunan Programlar ve Özellikler klasörünü de kullanabilirsiniz.Ayrıca, Microsoft Windows 10 işletim sistemi ile ilgili diğer makaleleri inceleyin.
Windows.old klasörü nasıl kaldırılır :1. Bilgisayarınız başlat çubuğu yanındaki büyüteç simgesine tıklayın. Disk temizle ismini aratın. Çıkan her iki isimde aynı işlemi yapmaktadır. Arama penceresi, Büyüteç simgesinin görünümü.

2. Mevcut olarak (C:) Dizin’ i karşınıza gelecektir. Tamamı tıklayın. Sol alt kısımda Sistem dosyaları ismine tıklayın ve C: dizininde açılan Önceki Windows yüklemesi (yüklemeleri) seçeneğini seçin. Diğer uygulamalar seçilmiş olarak gelecektir. Dilerseniz bunların yanındaki tikleri kaldırabilirsiniz. Seçimizi yaptı iseniz, Tamam ismine tıklayarak güvenli ve temiz kaldırma işlemini başlatmış olacaksınız. Dosyaların silinmesi için sizden onay almak isteyen mesaja evet diyerek devam edin.C: dizininde açılan Önceki Windows yüklemesi (yüklemeleri) ile ilgili görseli.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi kendi bilgisayarımda bulunan Windows.old 17.6 Gb boyutundaki klasör silinerek depo alanından yer kazanmış oldum.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap