1. Ana Sayfa
  2. Genel

Windows 10 yakında Chromium tarayıcılarda klavye girişinizi gizli modda izlemeyi durdurabilir

Windows 10 yakında Chromium tarayıcılarda klavye girişinizi gizli modda izlemeyi durdurabilir
0

Bir tarayıcının gizli modu, gezinme geçmişinizi, çerezleri ve mevcut oturumunuzdan sonra web sitesi formlarına girdiğiniz verileri unutarak internette gezinirken size bir gizlilik düzeyi sağlarken, belirli istisnalar vardır. Örneğin, Windows 10‘da metin tahmini etkinleştirildiyse gizli kalsanız bile klavye girişiniz izlenir.

Neyse ki, gizlilik bilincine sahip kullanıcılar için, Microsoft, özelliğin genel kullanıma sunulduğunu varsayarak, bunu değiştirecek yeni bir yetenek üzerinde çalışıyor gibi görünmektedir. Chromium Gerrit‘teki bir yayına göre, yeni özellik Chromium tabanlı tarayıcıları kullanarak gizli modda (Edge için InPrivate tarama) internette gezinirken Windows 10‘un klavyede ne yazdığınızı öğrenmesini engelleyecektir. Aynı durumda misafir modunda gezinirken de geçerlidir.


Zaten web tarayıcılarının tek başına klavye girişinizi gizli bir ayarda kaydetmeyeceğini belirtmekte fayda var. Ancak, Windows 10’un metin tahmini özelliği, tarayıcı bunu yapmamasını söylemediği sürece yükseltir.

Tabii ki, bu yeni özellik aynı zamanda işletim sisteminin geçmiş tarama oturumlarına dayanarak metin tahminleri yapma yeteneğini de etkisiz hale getirecek. Bununla birlikte, son derece gizli verilerin izlenmesini engelleyerek gizliliğinizi artıracaktır. Şimdilik, bu özellik henüz geliştirme aşamasındadır ve ne zaman tüketicilere yaygın bir şekilde sunulacağı hakkında hiçbir kelime yoktur.

 

Kaynak: https://chromium-review.googlesource.com/c/chromium/src/+/1591886

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap