1. Ana Sayfa
  2. Genel

Windows 10 Türkçe Yapmak ve Dil Değiştirme

Windows 10 Türkçe Yapmak ve Dil Değiştirme
0


Microsoft’un göz bebeği Windows 10, Türkiye’deki bazı cihazlara otomatik olarak İngilizce veya farklı dilde gelebiliyor. Böyle bir sorun yaşadığınızda, bilgisayarınızda Windows 10 dili nasıl değiştirilir ve dil paketleri konusundaki detayları bu makalede okuyabilirsiniz.

 Bu makalede bir arkadaşımın Lenovo B50 – 50 serisi dizüstü bilgisayarını nasıl türkçe yaptığımı anlatmaktadır. Umarım size de yardımcı olur.

Yeni satın alınan tüm bilgisayarların içerisinde artık Windows 10 yüklü geliyor. Farklı versiyon özelliklerine göre yüklenen Windows 10, bazen de İngilizce ön yüklü olarak gelebiliyor veya güncelleme sonrasında bazen otomatik İngilizce görünebiliyor.

Windows 10 İşletim sitemi Nasıl Türkçe Yapılır?

Tüm menü ve ekranı Türkçe görmek istiyorsanız hiçbir güncelleme veya paket yükseltme işlemi ile uğraşmayın. Windows 10 ayarlar kısmında, Türkçe dil paketini seçip  indirdiğinizde Windows 10 karşınıza Türkçe çıkacaktır. Windows İşletim sistemi için böyle bir sorun yaşadığınızda Windows 10‘u ve Lenovo B50 – 50 serisi dizüstü bilgisayarın dil sorunu çözebilirsiniz. Bu işlem için, aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

İlgili adımlar:
1. Sol alttta windows logosuna tıklayın, Dişli simgesiAyarlar “Settings” dokunun.

 2. Yukarıda resimde görüldüğü gibi, Zaman ve Dil “Time & Language” ismine tıklayın.
3. 
aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Bölge ve Dil seçeneğine tıklayın. “Region & Language

4. Türkçe windows görüntüleme dili değişmek veya eklemek için, Dil Ekle tıkla ve  aşağıdaki resimdeki diller arasından Türkçe seçeneğini bularak “Add Language” butonuna basın. Ardından açılan dil listesinden Türkçe‘yi seçtikten sonra Tamam tıkla.

5. Dil seçiminden sonra “Download” butonuna basarak inmesini bekleyin. İnme işlemi tamamlandıktan sonra, 

6.  İndirmiş dili “Varsayılan olarak ayarlayın.” “Set as default” 
7. bilgisayarınıza yeniden başlatın. “reset” yeni dil paketiniz artık hazır sonuçları kontrol edin.

8. Önemli NOT: Windows 10 Dil değiştirme işlemi şuan için Windows 10 Home versiyonunda geçerli değildir. Windows 10 Home kullanan kişiler dil değiştirme işlemini Denetim masası üzerinden gerçekleştiremiyor.

Tüm bu anlatılanları yaptığınız halde dil sorununu çözemedi iseniz son bir çareniz kalıyor. İlgili adımları takip edin.
9. Ayarlar → Güncelleştirme ve Güvenlik tıklayın.
11. Açılan pencerede Kurtarma tıkla ve ilk seçenek olan → Bu bilgisayarı Sıfırla seçeneğini ve sizi yönlendiren adımları takip edebilirsiniz. Not: “C” Dizinindeki tüm dosya ve eklediğiniz uygulamalar silinerek yeni bir windos 10 kullanmış olursunuz.
 
Bu sorunu Lenovo B50 – 50 serisi dizüstü bilgisayarın dil sorununu nasıl çözdüğümü sorarsanız. Kökten çözüm11. maddede yer alan,Açılan pencerede Kurtarma tıkla ve ilk seçenek olan → Bu bilgisayarı Sıfırla  seçeneğidir.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap