Windows 10 Şifre Kaldırma Nasıl Yapılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Windows 10 Şifre Kaldırma Nasıl Yapılır?

0

Milyonlarca kullanıcının bilgisayarında aktif olarak hizmet vermekte olan Windows 10, güvenlik tedbirleri için her kullanıcıdan kurulum sırasında bir PIN belirlemesini istiyor. Güvenlik için olsa da bazı kullanıcıların bu şifre ekranından rahatsız olmasıyla birlikte Microsoft, şifrenin kaldırılmasını mümkün kılan bir ayar da eklemeyi unutmamış.

Dünyanın en çok kullanılan ulaşan bilgisayar işletim sistemi Windows 10, 2015’ten bu yana aldığı güncellemeler ile gerek eleştirildi, gerek övüldü. Güvenlik konusunda hâlâ sıkıntıları bulunsa da Microsoft’un bu konudaki çalışmalarını geliştirdiğini söylemek de mümkün. Örneğin bir FreeDos sisteme yani işletim sistemi bulunmayan bir donanıma Windows 10’u kurmak istediğinizde, bir PIN oluşturmak durumundasınız.

Söz konusu PIN, 4 rakamdan ya da dilerseniz rakam ve harf kombinasyonlarından oluşabilir. Bu tip bir şifrelemeyle birlikte kişisel verileriniz ve tüm dosyalarınızı kısmen güvende tutabilmek mümkün. Fakat yine de bilgisayarın her açılışında şifre girmek bazı kullanıcıları rahatsız edebiliyor. Microsoft, Windows 10 şifre kaldırma seçeneğini rahatça kontrol edilebilecek şekilde tasarlamış.

Windows 10 şifre kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Adım #1: “Başlat” menüsünü açın,

Adım #2: Açılan arama çubuğuna “netplwiz” yazın, Yönetici olarak çalıştırın.

Adım #3:Kullanıcı Hesapları” ekranındaki tiki kaldırın,


Adım #4: Uygula” butonuna bastıktan sonra gelen ekrana kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın,
Adım #5: Tüm adımları tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 

5 adım ve birkaç dakikada bilgisayarınızın açılış ekranındaki şifresinden kurtulmuş oldunuz. Yine de unutmamalısınız ki bu şifrenin yokluğu bilgisayarınızın güvende olmasını engelleyecektir. Eğer bilgisayarınızı sabit bir şekilde ve lokasyon değiştirmeden kullanmıyorsanız Windows 10 şifre kaldırma işlemlerini uygulamanız kişisel verilerinizin güvenliği için iyi olmayabilir.

 
 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap