1. Ana Sayfa
  2. Genel

Windows 10 Mart 2021 Güncellemesi Mavi Ekran Sorunu ile Geldi

Windows 10 Mart 2021 Güncellemesi Mavi Ekran Sorunu ile Geldi
+ - 0

Windows 10 Mart 2021 Güncellemesi, yazıcı kullanımı ile birlikte mavi ekran ile karşılaşılmasına sebep oluyor.

Windows 10 KB5000802 ya da Mart 2021 Güncellemesi sonrasında bazı kullanıcılarda mavi ekran hataları baş göstermiş durumda. Bu sorunun özellikle de yazıcı kullanımı ile ortaya çıktığı ifade ediliyor.

KB5000802’nin otomatik bir güvenlik güncellemesi olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Yani güncelleme bazı kullanıcılar için otomatik olarak indirilip yükleniyor. Mart 2021 toplu güncellemesi, yazıcılı bilgisayarlar için sorun yaratırken, sistem tamamen çöküyor ve “win32kfull.sys için APC_INDEX_MISMATCH” hata kodu ile mavi ekran çıkıyor. Güncellemenin Kyocera Universal Print sürücülerine yazdırırken mavi ekranlara neden olduğu da bilgiler arasında. Yazıcı arızası raporlarının arasında Kyocera, Ricoh, Zebra ve diğerleri yer alıyor. Kullanıcılar Not Defteri, Office ve diğer uygulamalar aracılığıyla yazdırmaya çalıştıklarında Windows 10’un çökmesi ise çalışmalarınızı bile kaybedebileceğiniz anlamına geliyor. Tabii ki bu yalnızca aygıtınız etkilenen bir yazıcı/yazıcı sürücüsünü kullandığında oluyor.

 

Mart 2021 Güncellemesi sonrası win32full.sys hatasını düzeltmek için önceki bir geri yükleme noktasına dönmek veya güncellemeyi elle silmek gerekiyor. Silme işlemi için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme’yi açın.
  • Güncelleme Geçmişini Görüntüle’ yi tıklayın
  • Güncellemeleri kaldır bağlantısını tıklayın.
  • Güncellemeyi bulun ve Kaldır’ı tıklayın.

Güncellemeyi kontrol paneli üzerinden kaldıramamanız durumunda ise Komut İstemi veya Powershell komutu kullanabilirsiniz: wusa /uninstall /kb:[id]

Tabii ki komutu kullanırken KB ID kısmını değiştirmeniz gerekiyor.

Sürüm 2004 veya 20H2 kullananlar içinse komutun şu şekilde olması gerekiyor: wusa /uninstall /kb:5000802.

1909/1903 içinse komut wusa /uninstall /kb:5000808 şeklinde.

Son olarak, Microsoft PCL6 yazıcı sürücülerine geçmek veya yazıcıları sürücüler de dahil tamamen kaldırmak da geçici bir çözüm.

 
 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap