Windows 10 İzleme Takibini Kapatma
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Windows 10 İzleme Takibini Kapatma

2

Microsoft Windows 10 işletim sisteminde, çalışmalarınızın takip edildiği, izlendiği düşüncesi sizi rahatsız ediyorsa izleme takibini kapatabilirsiniz. Windows 10 bilgisayar kullanıcısı olarak izlenmek hepimizi rahatsız eden bir uygulamadır. Ancak kullanıcıları izlemeyen kim var sorusunu da kendimize sormamız gerekir! Günlük hayatımızda kullandığımız tüm teknolojik araçların tamamı Anonim olarak kullanıcılarını izlemektedir. Basit bir düşünce ile örnek vermek gerektiğinde, alışveriş yaptığınız herhangi bir marketten aldığınız tüm ürünler alışveriş yapan kişinin hesap ödemesi sırasında kayıt altında tutulur.

windows-10-izleme-takibi

Ödeme Banka visa kartı ile yapıldığında ki genelde kullanılan bir sistemdir, ilgili banka tarafından kayıt altında tutulur. Günlük hayatınızda kullandığınız veya satın aldığınız birçok işlem kayıt altındadır. (Eczane, Web tarayıcı vs gibi)

Çok doğal olarak evinizde kullandığınız bilgisayarı dahi alırken, oda kayıt altındadır. Windows işletim sisteminizi açtığınızda maalesef onunda aynı şekilde kayıt altında tutulduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sistem içinde kayıt altında tutulmanın alınan ürünün garantisi veya geri dönüşümü için gerekli olan veri depolama işlemi olduğunu iyimser düşünürsek biraz daha kaygılarımız azalabilir. Windows 10 işletim sistemi de bu sistem araçlarından biridir ve kullanıcı davranış biçimini Anonim olarak kayıt altında tutar. Bunun la da yetinmeyip geri bildirim araçlarını kullanarak geliştiriciler ile toplanan bu bilgi havuzunda ürünlerinin daha iyi çalışması için araştırma yaparlar.

Ancak, Windows 10 tarafından izlenmekten hoşlanmayan kullanıcılar küçük de olsa bir miktar izlenme ayarlarını kapatabilirler. İlgili adımları aşağıdan takip ederek Windows 10, izleme ayarlarını kapatın.

windows-10-gizlilik

Windows 10 gizlilik ayarları

Windows 10 izleme ayarlarını kapama ;

 

1. Windows 10 işletim sisteminizde sol köşedeki Başlat ismine tıklayın.

2. Sırası ile, Ayarlar → Gizlilik → Konuşma, mürekkep oluşturma ve yazma, seçeneğine tıklayın.

3. Sağ tarafta açılan pencerede, “Beni tanımayı durdur” düğmesine tıklayın.

4. Şu anda ülkemizde kullanılmamakta olan, ses dikte etme ve Cortana işlevleri kapatılacaktır.

Sonuç olarak, Windows 10, yazdıklarınızı, kişilerinizi, takvim etkinliklerinizi, el yazınızı izlemeyi durduracak. Kapama düşüncenizi değiştirirseniz, aynı yolu izleyerek yapmış olduğunuz ayarı aynı pencereden tekrar etkinleştirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. peki hocam kapatmayı önerir misniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir