1. Ana Sayfa
  2. Pc sistem bakım

Windows 10 için 6 Windows Bakım Hatası!

Windows 10 için 6 Windows Bakım Hatası!
+ - 0

Windows’u temizleyeyim derken daha da beter olmaması için bu 6 davranışa hiçbir zaman kalkışmayın! Her Windows kullanıcısı, sisteminin akıcılığını korumak için onu düzenli olarak temizlemesi gerektiğini bilir. Ancak özellikle Windows 10‘la birlikte yapılması gerekenlerde bazı değişiklikler olduğunu bilmenizde bu faydalı bilgilerden biridir.

Peki ne yapmalı, hangi gizli tuzaklardan kaçınmalısınız? Aşağıda sıkça yapılan hataları okumaya devam edin. Bu bilgiler ışığında, bakım işlemini tamamlayıp diğer işleriniz ile ilgilenebilirsiniz.

 

 
1. Kayıt Defteri Temizliği


Kayıt Defteri’nin zaman içinde gereksiz girdilerle dolduğu doğrudur, ancak bu PC’nizin performansını etkilemez. Kayıt Defterinde binlerce “sorun” olsa bile bu küçük farkı hissetmeyeceksiniz. Bu yüzden Kayıt Defteri’ni temizlemeyin.

Daha da kötüsü Kayıt Defteri’ni temizlemeye çalışan programlar, önemli anahtarları ve dosyaları silip, sisteminizde sorun çıkmasına yol açabiliyorlar. Hatta bu sorunları temizler temizlemez problemi yaşamayabilirsiniz. Temizlikten bir hafta sonra, açtığınız her hangi bir program çalışmadığında, sorunun kaynağını bulmanız zor olacaktır.

2. Otomatik Temizliği Kullanmamak

Windows 10’daki araçlar sayesinde temizliği otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz. Temizlik aracını otomatik olarak çalıştırmak için, Ayarlar → Sistem → yolunu izleyin ve sol taraftan →Depolama → sekmesine tıklayın. Şimdi Akıllı Depolama seçeneğini açık konuma getirin.

3. Windows Update’i Atlamak

Windows Update temizlik olmasa da, bakım kapsamına giriyor. Windows Update’in güncellemeleri yüklemesine engel olmayın veya onu devre dışı bırakmayın. Aksi halde Mayıs’taki fidye yazılımı saldırısı gibi büyük çaplı bir saldırının kurbanı olabilirsiniz.

4. Yedeklememek

Bilgisayar kullanıyorsanız, yedek almamak için bir mazaretiniz yoktur. Bazı kullanıcılardan “önemli hiçbir şeyim yok” cümlesini sıkça duymuşunuzdur. Ancak bu cümle sizi yanıltmasın. Önemli bir veriniz olmasa bile bilgisayarınızı tekrar şu anki haline getirmeniz saatlerinizi alabilir ve zamanınız değerli olduğunu düşünüyoruz.

Yedeklemek eskisi kadar zahmetli bir iş değildir, bir kez ayarlarınızı yapıp gerisini unutabilirsiniz. Windows, dahili yedekleme araçlarıyla geliyor. İsterseniz üçüncü parti araçlardan da faydalanabilirsiniz.

5. RAM Optimize Araçları Kullanmak

Cleanmem gibi RAM temizleme araçları, kendi problemleriyle geliyorlar. Aracın PC’nizi hızlandırmadığını geliştiricisi bile kabul ediyor. Windows’un son sürümleri, RAM yönetimini kendi yapabiliyor. RAM’iniz yetersizse Chrome gibi RAM’e aç programlar yerine daha hafif alternatifleri tercih edebilirsiniz.

 

6. Başlangıçta Her Şeyin Çalışmasına İzin Vermek

Bilgisayarların yavaşlamasının ana nedenlerinden bir tanesi de, başlangıçta çok fazla programın yüklenmesi. Çoğu program sizi “rahat ettirmek” için kendini başlangıca yerleştiriyor. Antivirüsün sisteminizle açılması güzel ancak Adobe ReaderSkypeSpotify gibi yazılımların otomatik açılmasına ihtiyacınız yok.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap