1. Ana Sayfa
  2. Genel

Windows 10 Cortana Nedir?

Windows 10 Cortana Nedir?
+ - 0

Microsoft Windows 10, işletim sistemi 2015 yılı yaz sonuna doğru çıkacak. Yeni bilgisayar alacak olanlar yeni işletim sistemini kullanırken eski Windows 7 kullanıcıları Windows 10 için kayıt yaptılar ise sistemlerini yükseltebilecekler. Cortana, Microsoft’un HALO oyunundaki bilim kurgu dijital karakterinden Windows Phone’daki sanal asistanlık görevine üstlenmiş bir kurgudan ibaret. Cortana hızla popüler olan sanal asistanı, Microsoft Windows 10’un belli ülkelerde çalıştırdığı bir sunum asistanı. İnternette gezinirken dikkatimi çeken Cortana sanal asistanı hakkında Chip.Com sitesi bakın neler yazmış. Aşağıda verilen yazıyı okuyarak Cortana sanal asistanı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Windows 10’u kurduğunuzda sizi Cortana’nın karşılayacağını sanıyorsanız, çok yanılıyorsunuz! Microsoft’un hızla popüler olan sanal asistanı Cortana’yı tanıyorsunuz. HALO oyunundaki bilim kurgu dijital karakterinden Windows Phone’daki sanal asistanlık görevine geçiş yapan Cortana bir süredir de Windows 10’un teknik ön izleme sürümünde çalışmalarına devam ediyordu.
Şimdi Cortana’nın geleceğine dair yeni haberler geliyor. Microsoft, popüler sanal asistanın Windows 10 sürümünü, sadece belli ülkelerde çalışacak şekilde yeniden düzenleyecek. Windows 10 resmen piyasaya çıktıktan sonra Cortana’nın Windows sürümü sadece Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, İngiltere ve ABD’de çalışacak. Elbette dili İngilizce olacak.
Cortana’nın bulunacağı Windows 10 sürümleri ise şöyle: Windows 10 Pro, Windows 10 Home, Windows 10 Mobile, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Mobile Enterprise ve Windows 10 Education. Aslında bu durum pek şaşırtıcı değil; Windows Phone 8.1’de de Cortana her ülkede kullanılamıyordu ve yine bahsi geçen ülkelerin bazıları için aktif durumdaydı. Bize düşen tek şey ise, Cortana’nın da bir gün, Siri gibi Türkçe konuşarak ülkemize ulaşmasını beklemek.

Güzel şeyleri Adnan Güney Wordpress sitemde, paylaşarak, insanların bu konu hakkında bilgi edinmesini sağlamak güzel duygular. Teşekkürler Chip.
Kaynak : chip.com.tr

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap