1. Ana Sayfa
  2. Genel

Windows 10 Bilgisayarınızı Nasıl Koruyabilirsiniz

Windows 10 Bilgisayarınızı Nasıl Koruyabilirsiniz
+ - 0

Windows 10 işletim sisteminizi korumak için ücretsiz koruma amaçlı geliştirilen Windows Defender, Virüs, casus yazılım ve diğer kötü amaçlı yazılımları tanımlayan orjinal Windows kullanıcıları için geliştirilmiş bir araçtır. Web internet üzerinde birçok ücretsiz koruma programı bulabilirsiniz. Ancak hepsinin de ücretsiz olmasından kaynaklanan birçok sorunu vardır. Bu programlar arasında birçoğu bilgisayarınızın açılışını kasarak geç açılmaya neden olurken, bir kısmı da bilgisayarınızda taht kurarak bir, iki GB yer kaplar. Bilgisayarınıza sızmaya çalışan birçok programı yakalaması gerekirken tam tersine kendi bilgisayarınızda kurmaya çalıştığınız programları yakalar. Mutlaka bu gibi durumlar ile karşılaşmışsınızdır. Marka ismi vermek istemiyorum, ancak deneme amaçlı kullandığım bir program yaklaşık 2 GB bilgisayarımda tahtını kurdu. Denemek için bakım modunu durdurğumda Windos 10 işletim sisteminde hata iletisi vererek bilgisayarımın sistem onarmasının sonucunda sistem yeniden başladı. Önceleri anlayamadığım bu durumu birkaç kez yaptığını fark ettiğim gün kullandığım programa kırmızı kart göstererek elveda mesajı ile gönderdim.

Ancak bilgisayarımı da başı boş bırakamaz kontrol altında tutmam gerekiyordu. Sonuçta banka işletmiyoruz, market çalıştırmıyoruz.

Bu düşünceler arasında gezinirken aklıma zaten elimizde var olan ücretsiz Windows 10 için Windows Defender geldi ve hemen güncelleme yaparak kullanmaya başladım. Sanki bilgisayarımın üzerinden bir kaya parçasını kaldırmış gibi hafifledi uçmaya başladı. Bu duygu ve düşünceler içinde iken bu konuyu bilgisayar kullanıcıları için yazmayı düşündüm. Sizde Windows 10 için Windows Defender kullanmak isterseniz aşağıda adımları takip edebilirsiniz.

Windows 10 için Windows Defender kurulumu :

1. Eski ismi Windows Security Essentials, yeni ismi Windows Defender olan virüs, casus yazılım korumasını kurmak için Windows 10 orijinal işletim sisteminizin olması gerekir.

2. Windows Defender’ı iki şekildede kurabilirsiniz. Windows 10 arama penceresine Windows Defender yazın. Çıkan sonuçta isme tıklayın ve güncelleyin.

windows-defender

3. Diğer seçenek ise, Başlat → Ayarlar → Güncelleştirme ve Güvenlik → Windows Defender ismine tıklayın.

4. Açılan pencerede Gerçek zamanlı koruma ve Bulut tabanlı koruma seçeneklerini açık konuma getirin. Penceredeki dikey çubuğu aşağıya çektiğinizde Sürüm bilgilerini görebilir, “Windows Defender’ı açın” ismine tıklayarak çalışır duruma getirebilirsiniz.Windows Defender güncelleyin keyfinize bakın.

defender

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap