1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Windows 10 1803 güncellemesi yayında! Disk sorununa dikkat!

Windows 10 1803 güncellemesi yayında! Disk sorununa dikkat!
0
Microsoft‘un Windows 10 işletim sistemi için bu yılın ilk büyük güncellemesini yayınladı. Windows 10 1803 no’lu güncelleme bilgisayarınızda pek çok değişikliği de beraberinde getirirken, diğer yandan bazı sıkıntılar da ortaya çıktı.

 Yaklaşık 30 ile 45 dakika süren güncelleme, Microsoft’un yılda iki kez yaptığı dev güncelleme paketi bugün kullanıcılara servis edildi. Windows 10 1803 no’lu güncelleme önceki minör güncellemelere kıyasla oldukça büyük bir güncelleme ve kullanıcıların mutlaka indirmesi gerekiyor. 
 
Güncelleme ile neler değişecek? Güncelleme ile gelen en önemli özelliklerden biri olan TimelineMicrosoft hesabını kullanan cihazlar arasında iletişim kurabiliyor ve cihazlarınızı 30 gün önceki hallerine döndürebiliyor. Böylelikle kaybolan veya tekrar üzerinde çalışmak istediğini bir proje üzerinde rahatlıkla çalışabilirsiniz.
Güncellemeyle birlikte karşımıza çıkan bir diğer yenilik ise Focus AssistBildirimleri sessize almanıza olanak tanıyan Focus Assist, istediğiniz zaman ise gelen bildirimlerin özetini sizlere sunabiliyor. Bunların yanı sıra Microsoft’un internet tarayıcısı olan Edge‘e yeni özellikler geleceğini ekleyelim.
WINDOWS 10 GÜNCELLEMESİ SONRASI ÇÖP DOSYA SORUNU
Windows 10 güncellemesini indiren kullanıcıların bir kısmı ise sorun yaşıyorWindows 10 1803 güncellemesine geçiş yapan kullanıcıların 30 GB‘ı aşan çöp dosyayla karşılaşabilir. Disk taramasında ortaya çıkan bu sorunu düzeltmek ise oldukça kolay:
Ayarlar → Sistem 
 Depolama  Bu Bilgisayar (C : )” adımlarını izleyin. Bulunduğunuz ekranda tarama otomatik olarak yapılacak ve “Geçici Dosyalar (xxx MB/GB)” yazılı bir kısım olacak. Tarama bitince Geçici Dosyalar yazısının üstüne tıklayın, tekrar tarama yapacak ve size ne kadarlık bir çöp dosya olduğunu bildirecek. Dilerseniz çöp dosyaları silebilirsiniz.
Bilgisayarınızda Kaspersky Total Security Antivirüs programı kullanıyorsanız şu iletiyi alabilirsiniz.endişe etmeyin.
Uyarı metin ve açıklamaları aşağıda okuyabilirsiniz;

Windows 10’a yükseltildikten sonra ilk başladığında Kaspersky Total Security 2018’in uyarlanması,
Kaspersky Total Security ürününü Windows 10 RS4’e yüklediyseniz, Kaspersky Total Security 2018 ilk sistem başlatıldığında adaptasyon işlemini çalıştıracaktır. Koruma bir süreliğine durdurulacak. Sadece Dosya Koruması ve dosya ve kayıt defteri anahtarlarının kendini koruması çalışacaktır ve kullanıcı arayüzü kullanılamayacaktır.
Windows 10’a uyarlandıktan sonra koruma geri yüklenir. Kaspersky Total Security 2018’in tüm bileşenlerinin doğru çalışması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerektiğini belirten bir bildirim de görünecektir. Bilgisayarı yeniden başlatana kadar aşağıdaki koruma bileşenleri sınırlamalarla çalışır:

  • Uygulama arayüzü ve başlangıç ​​kendini savunma içinde koruma süreçleri.
  • Sistem İzleyici.
  • Sistem belleğinde kötü amaçlı yazılımların tespiti ve dezenfeksiyonu.
  • Dosya şifrelemeli kötü amaçlı yazılımlara ve ekranlı kasalara karşı koruma.
  • Aşağıdaki Güvenli Para özellikleri: panoya koruma, yetkisiz ekran görüntülerine karşı koruma ve tarayıcının harici saldırılara karşı korunması.
  • Bazı uygulamalar için müşteri ayarlarının uygulanmasının Uygulama Kontrolü özellikleri, yeni Windows uygulama stilleri ve Microsoft Edge tarayıcı koruması kategorileri.
  • Güvenilir Uygulama modu, Windows Program Veri Güncelleyici hizmetiyle bağlantılı olarak sınırlıdır.
  • Check-of Time Kullanım Süresi (TOCTOU) saldırılarına karşı koruma.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap