Wikiwand: Vikipedi Modernize edildi
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Wikiwand: Vikipedi Modernize edildi

0
Eski Vikipedi, harika bir görünüm kazandı. Wikiwand, Vikipedi‘nin şaşırtıcı içeriğini daha hızlı ve önemli ölçüde geliştirilmiş bir okuma deneyimi için optimize eden yeni ödüllü bir arayüz!
 
Optimum okunabilirlik için yeni temiz düzen Harika, modern tipografi Uygun sabit içindekiler Bağlantıları gezdirirken hızlı önizleme Küçük resimlerle çoklu dil araması Güzel, etkileyici kapak fotoğrafları Büyük fotoğraflar ve daha iyi medya galeri Kolay makale anlatımı ve ses çalma Renk, yazı tipi ve düzen kişiselleştirme ve Diğer iyileştirmeler. 
Wikiwand aslında sırf Wikipedia giriş için yapılmış bir eklenti değil. Vikipedi giriş sağladığı gibi, sayfaları kitap sayfası gibi daha rahat görmemizi sağlıyor. Üstelik daha hızlı.

S: Wikiwand’ı nasıl kullanırım?

C: Sadece Hızlı uzantımızı yükleyin ve her zamanki gibi Wikipedia’yı kullanmaya devam edin. Wikiwand arayüzü için giriş yapın >, açılan pencerede Chroma Wikipedia yükleyin. Bir Wikipedia makalesini her ziyaret ettiğinizde otomatik olarak görünecektir.
Örnek: Chrome tarayıcınızda şu kelimeyi aratın “uzaylılar”
Arama sonuçlarında aşağıdaki sayfayı görebilirsiniz. 
Sağ alt köşedeki Wikipedi mavi linke tıkladığınızda tarayıcı aynı sayfada, Wikipedi ile bağlantılı olan Wikiwand sayfasını çok hızlı açmış olacaksınız. İşte o sayfanın görünümü.
 

S: Nasıl çalışıyor?

A: Çok basit. Uzantı, Vikipedi makalelerindeki bağlantıları Wikiwand‘daki aynı makaleyi bağlantılar ile değiştirir. 

S: Orijinal makaleyi Wikipedia’da hala okuyabilir miyim? 

A: Tabii ki! Wikiwandlogosunu ve ardından “Wikipedia’da oku” yu tıklayın.

Sayfa Vikipedi üzerinden değil de Wikiwand üzerinden daha temiz bir arayüzde görünecek :

Wikiwand Wikipedia verilerini kendi IP adresi üzerinden yayınlıyor.

Wikipedi nedir?


Wikipedia dünyanın en büyük dijital ansikopedisidir. Apple, Google ve Microsoft gibi ileri teknoloji firmalarınca desteklenir. Kişiler tarafından zenginleştirilebilen, herkese açık ücretsiz bir internet ansiklopedisidir. İlerde Wikipedia giriş sorunu ile birlikte belki de daha az konuşulan bir internet sitesi olur.

Wikipedia neden girilmiyor?

Wikipedia neden girilmiyor? Wikipedia giriş sorununun nedeni Vikipedi’nin Türkiye tarafından engellenmiş olması. Bildiğim kadarıyla nedeni Vikipedi’nin kimi sayfalarda Türkiye’yi kimi terör örgütleriyle bir kanıt ortaya koymadan ilişki halinde göstermesi ve Türkiye’den gelen düzeltme taleplerini reddetmesi.

Wikipedia giriş sorunu ne zaman çözülür?

Vikipedi giriş ne kadar önemli belli. Çin gibi ülkeler kendi internet ansiklopedilerini oluşturmaya başladılar. Kendi internet ağını oluşturmak gibi rüyalara sahip ülkeler de yok değil. (Kuzey Kore, İran) İnternet ansiklopedileri bir şekilde siyasi koz haline gelirlerse sorun daha fazla büyüyecektir. 

 
Çok kutuplu dünyada herkes kendi hakimiyetinde bir ansiklopedi isteyecektir. Bu bağlamda Vikipedi giriş sorunu yakın zamanda çözülecek gibi görünmese de ülkemizce bir Vikipedi alternatifi oluşturulduğu haberine rastlamadım!!!

Wikiwand Vikipedi verilerini çekerek kendi IP adresi üzerinden sunduğu için internet sağlayıcımız doğal olarak girdiğiniz sitenin Wikipedi giriş ile ilgili olduğunu anlamıyor. Wikiwand sayesinde herhangi bir değişiklik yapmadan sadece eklenti kurararak istediğiniz sayfalara erişiyorsunuz. Yukarıda anlatıldığı gibi isterseniz tarayıcınıza kurmadan site üzerinde arama yaparak da istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz.

 
Site : https://www.wikiwand.com/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap