WiFi Şifresi Öğrenme
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

WiFi Şifresi Öğrenme

0
WiFi Şifresi Öğrenme Android, iOS ve Windows
Wifi teknolojisi, cep telefonlarının ve diğer mobil cihazların da ağa bağlanabilme kabiliyetlerinin artması ile önemini artırdı. Bu nedenle özellikle yeni bir ortama gidildiğinde wifi şifresi öğrenme işlemi daha da önem kazandı.

Buna ek olarak zaman zaman modemimize ait wifi şifresini unutabiliriz. Bu gibi durumlarda da ağa yeni bir cihaz bağlamak için wifi şifresi öğrenme işlemine ihtiyaç duyabiliriz. Biz de bu yazımızda Android, iOS ve Windows cihazlar üzerinde bağlı ağ şifresini nasıl öğrenebileceğimizi inceleyeceğiz.

Wifi Şifresi Öğrenme Windows

Wifi ağının şifresini öğrenmenin en kolay yolu, Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar ile bağlı olduğunuzun ağın parametrelerini öğrenmektir. Bilgisayardan wifi şifresi öğrenme işlemi Windows 7, Windows 8 ve Windows 10’da aynı şekilde yapılır. Ancak güncel olarak kullanıldığı için biz bu yazımızda anlatımımızı Windows 10 üzerinden yapacağız. İşte Windows üzerinde Wifi şifresi öğrenme işlemi
Windows araç çubuğunun sağ tarafında yer alan Wifi simgesine sağ tıklayın ve “Ağ ve internet ayarları öğesini açın” seçeneğine tıklayın.
Açılan yeni pencerede “Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir” seçeneğine tıklayın.

Bu ekran üzerinde bilgisayarınıza bağlı olan tüm internet donanımlarının listesini göreceksiniz. “WiFi” etiketine sahip olan donanımı bulun ve üzerine sağ tıklayarak “Durum” seçeneğine tıklayın.

  • Açılan ekranda “Kablosuz Özellikleri” butonuna tıklayın.

Bir sonraki ekranda ise “Güvenlik” sekmesine geçiş yapın. Bu ekran, bağlı olunan wifi şifresini öğreneceğiniz yerdir. Karakterleri göster diyerek ağ şifresini görüntüleyebilirsiniz.

Benzer şekilde Windows 7 ve Windows 8 üzerinde de aynı adımları uygulayarak wifi şifresini öğrenebilirsiniz.

Wifi Şifresi Öğrenme Android

Android işletim sistemi için Linux’un açık kaynak kodlu bir biçimde cep telefonlarına uyarlanmış halidir diyebiliriz. Android cihaz üzerinde bir WiFi ağına kayıt olduğunuz zaman, ağa ait SSID ve şifre bilgileri telefonun sistem dosyaları arasında yer alan bir alana kaydedilir. Bu alana doğrudan erişmek mümkün değildir. Bilindiği üzere Android cihazlarda sistem dosyalarının bulunduğu kısma erişmek için cihazın root edilmiş olması gerekir. Ancak Android 10 ile birlikte gelen karekod ile WiFi paylaşma imkânı, WiFi ağını paylaşmakta size yardımcı olabilir. İşlemin yapılma aşamaları ise şu şekilde;
Ayarlar ekranını açın ve Bağlantılar kısmından Wifi seçeneğini seçin. Bağlı olduğunuz WiFi ağına tıklayın ve ekranda beliren barkodu, ağa bağlamak istediğiniz diğer cihaza okutun.

  • Barkodu okuttuğunuz diğer cihaz otomatik olarak Wifi ağına bağlanacaktır.

Bu işlem ile WiFi ağının şifresini öğrenemezsiniz ancak başka bir cihazı ağa dâhil edebilirsiniz. 

Android cihazınız rootlu ise şu adımları takip edin.

  • Öncelikle marketten Solid File Explorer adındaki root gerektiren dosya tarayıcı uygulamasını indirin.
  • Uygulamayı açın ve sol üst köşede yer alan üç çizgi simgesine dokunun. Açılan menüden ise “Kök” dizinini seçin.

Kök dizini, Android işletim sisteminin kritik dosyalarının yer aldığı bölümdür. (Bu alandan hiçbir dosya silmeyin ve dosyalar üzerinde değişiklik yapmayın.)
Kök dizininde sırasıyla şu klasörleri takip edin: data > misc > wifi

En son açılan Wi-Fİ klasörünün içinde yer alan wpa_supplicant adlı txt dosyası, cihazınıza daha önceden kaydedilmiş olan tüm Wi-Fi ağlarının adını ve şifresini içerir.

Bu dosyayı açarak ağ şifrelerini öğrenebilirsiniz.

Wifi Şifresi Öğrenme iOS

Tıpkı Android işletim sisteminde olduğu gibi iOS cihazlarda da Wi-Fİ şifresini doğrudan öğrenmek veya görmek mümkün değil. Üstelik iOS cihazlarda Root işlemi söz konusu olmadığından, sistem dosyalarına erişerek şifreleri görme şansına da sahip değilsiniz. Ancak iOS 11 ve üzeri sürümlerde Android 10’da olduğu gibi Wi-Fi ağı paylaşılabiliyor. Wi-Fi ağını paylaşabilmek için şu adımları takip edin;

  • Öncelikle Wi-Fi ağını paylaşmak istediğiniz kişi ile karşılıklı olarak iCloud hesaplarınızı ekleyin.
  • Ekleme işleminden sonra her iki cihazda da Bluetooth’u açın.
  • Ayarlar ekranında Wi-Fi ayarlarını açın paylaşmak istediğiniz ağın üzerine dokunun.
  • Açılan kutucukta Şifreyi Paylaş simgesine dokunun. Bu işlemden sonra Wi-Fi şifresi otomatik olarak diğer cihaza da aktarılacaktır.

Bu yazımızda Windows, Android ve iOS işletim sistemlerinde wifi şifresi öğrenme işleminin nasıl yapıldığını gösterdik. 

kaynak: https://webhakim.com/wifi-sifresi-ogrenme-android-ios-ve-windows.html

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap