Wi-Fi Ağ bağlantı hızı 300 Mbps yerine 150 Mbps’dir (veya 150 yerine 72)
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Wi-Fi Ağ bağlantı hızı 300 Mbps yerine 150 Mbps’dir (veya 150 yerine 72)

0

Soru-bir Wi-Fi modülünün tam çift yönlü çalışmasını nasıl sağlayabilirim?

Windows 10 pc’mde 300 Mbps Wi-Fi adaptörü kullanıyorum, ancak bağlantı özelliklerinde 300 Mbps bağlantı hızı yerine sadece 150 Mbps gösteriyor. Ayrıca başka bir kablosuz USB adaptörüm var. Üzerinde “yüksek kazançlı 150 Mbps” etiketi var. Ancak bağladığımda ve gerekli tüm sürücüleri yüklediğimde bağlantı hızı 72 Mbps’dir.

Ayrıca birkaç Android cihazım var. Kablosuz ağ özelliklerinde aynı düşük bağlantı hızını gösterirler – 72 Mbps. Neden her zaman iddia edilen hızın sadece yarısı var? Wi-Fi bağlantımı nasıl hızlandırabilirim? Oldukça modern bir TP-Link Archer kablosuz yönlendiricim var.
cevap

Bağlantınızın tam çift yönlü (sırasıyla 150 mbps veya 300 mbps) çalışmasını sağlamak için yarım bağlantı hızı ve ilgili çözümleri kullanmasının olası nedenleri şunlardır.

Seçenek 1-Wi-Fi Kanal genişliğini 40 MHz’e değiştirin


Yönlendirici ayarlarınızı açın. TP-Link’iniz için http://192.168.1.1. Doğru kullanıcı adı ve şifreyi girmeniz gerekecektir.
Kablosuz bölümüne gidin.
Burada bant genişliğini 40 MHz’e değiştirmeniz gerekiyor.
20 MHz veya Auto kullanıyorsanız, bağlantı hızı bilgisayarlarınızda ve cep telefonlarınızda belirtilen hızın yarısı olacaktır.

Değişiklikleri uygulamak için Kaydet’i tıklatın:

Seçenek 2-Wi-Fi Adaptörünüzün 40 Mhz’i Desteklediğinden Emin Olun


Ancak, çoğu Wi-Fi bağdaştırıcısı varsayılan olarak maksimum performans için yapılandırılmıştır, bu nedenle ayarları kontrol etmeniz daha iyi olur. Bu amaçla gerek :
Windows Aygıt Yöneticisi‘ne gidin.
Ağ bağdaştırıcıları bölümünü genişletin.
USB veya PCIe kablosuz ağ kartınızı sağ tıklatın.
Seçin Özellikleri.
Gelişmiş sekmesine geçin ve tüm özelliklere dikkatlice bakın. Farklı adaptörlerin farklı sayıda seçeneği vardır. Ama böyle yerlerde görmek seçeneği olarak adlandırılan çift Yönlü ya da bir şey benzer, deneyin geçiş için Tam çift yönlü modu.

Seçenek 3-Xiaomi telefonlarında yarım bağlantı hızı


Biri hariç tüm cihazlarınız yüksek hızda bağlanırsa, bu cihaz çok eski olabilir ve 65 Mbps’den daha yüksek hızları desteklemeyebilir veya bazı yazılım sorunları yaşayabilir. Örneğin, bazı Xiaomi telefonlarında, kablosuz modülün 150mbps’lik bir bağlantıyı işleyebilmesi için Wi-Fi yapılandırmasına manuel olarak bir dize eklemeniz gerekir. İşte yapılandırmaya eklemeniz gereken dize:


/system/etc/firmware/wlan/prima adresine gidin/
WCNSS_qcom_cfg adlı dosyayı bulun.ini
gchannelbondingmode24ghz’yi 0’dan 1’e değiştirin
yapılandırma dosyasını kaydedin.
Kaynak:https://wifi-settings.com/wireless-routers/wifi-network-link-speed-150-mbps-instead-of-300-mbps-72-instead-of-150/.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap