Wi-Fi 6 İçin Yeni Güncelleme Geldi: Artık Çok Daha Hızlı Wi-Fi Olacak!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Wi-Fi 6 İçin Yeni Güncelleme Geldi: Artık Çok Daha Hızlı Wi-Fi Olacak!

0

Wi-Fi 6 standardı ikinci sürüme güncellendi ve artık daha yüksek hız ve yeni özellikler sunuyor!

2019’da, Wi-Fi standardının en yeni ve en hızlı sürümü olan 802. 11ax, yani Wi-Fi 6 standardı kullanıma sunuldu. Şimdi, üç yıl sonra, bu standart daha yüksek performanslı dosya gönderme ve daha iyi güç verimliliğini desteklemek için güncelleniyor. Yenilikler, özellikle pille çalışan Wi-Fi cihazları ve IoT uygulamaları için çok büyük önem taşıyor.

 

Wi-Fi 6 Release 2 olarak adlandırılan yeni güncelleme, geliştiricilerin kullanabileceği bir dizi başka yenilik de içeriyor. Yeni özellikler tüm Wi-Fi bantlarında (2,4, 5 and the 6GHz) kullanılabiliyor. Bu yılın sonunda standardın yeni Wi-Fi cihazları ile birlikte geleceğini söylemek mümkün. Dahası, pazardaki bazı ürünler halihazırda bir yazılım güncellemesi ile bu yeni standardı destekleyebilecek.

Yeni güncellemenin en büyük avantajlarından biri yükleme performansını geliştirmesi. Bu alan uzun süredir sabit kalmıştı. Genelde indirme/yükleme arasında 10/1  oranında bir fark bulunuyor. Bir servis sağlayıcı bu yeni standart ile bu oranı 6/1 e indirebildiğini söylüyor. Yeni geliştirmeler ile beklentilerinin 2/1 e çıkmak olduğunu da belirtiyor.

Verimlilik cephesinde, Wi-Fi 6 Release 2, orijinal Wi-Fi 6’ye göre daha kısa uyanma süresi, uzun uyku süresi ve dinamik çok kullanıcılı güç tasarrufu gibi özelliklerin eklenmesiyle zenginleşiyor. Bu özellikler, pille çalışan Wi-Fi cihazlarının bir erişim noktasına bağlandıklarından güç tasarrufu yapmalarına yardımcı oluyor. Böylece, akıllı ev sensörleri, kameralar ve diğer kablosuz aygıt üreticilerinin daha iyi pil ömrü elde etmesi mümkün olacak. 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir