WHM Nameserver Oluşturma
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

WHM Nameserver Oluşturma

0

Bu makalemizde Whm üzerinden özel nameserver tanımlama işleminin nasıl yapılacağını Tarif edeceğiz. Bu işlem için ilk olarak whm hesabımıza giriş yapalım(www.site.com:2086 veya ipadres:2086).

1-) Whm ana sayfasından Server Configuration bölümüne tıklayalım.

whm

2-) Basic cPanel & WHM Setup yazan yere tıklayalım

whm-2

3-) Açılan sayfadan Nameservers yazan yeri bulup nameserver adreslerimizi yazıyoruz ve Save Changes butonuna tıklıyoruz (Nameserver tanımlayacağımız domain adresimizin panelinden bu nameserverları ve server ipmizi tanımlamamız gerekmektedir).

whm-3

Bu işlemlerin ardından name server tanımlama işlemi WHM panel üzerinden  bu kadar basit bir şekilde uygulanabilmektedir. Bu işlemin akabinde diğer oluşturacağınız alan adlarında otomatik olarak burada vermiş olduğunuz yeni dns adreslerine yönlendirilmiş olacaksınız. Bu işlemden önce oluşturulan alan adlarının dns bölgeleri değişmeyecektir. Konuyla ilgili her türlü bilgi ve sorunlarınız için bize bu makalenin altında bulunan yorum bölümünden ulaşabilirsiniz. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileklerimle.

Yazar Hakkında

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yorum Yap