WhatsApp’ta Yeni Tehlike: “Güzel Yabancılar” ve Kargo Takibi!

WhatsApp, dolandırıcıların yuvası haline gelmeye başladı. Yeni tuzaklar, kargo mesajları veya "güzel yabancılarla" tanışma vaadi ile kuruluyor!

WhatsApp, dolandırıcıların yuvası haline gelmeye başladı. Yeni tuzaklar, kargo mesajları veya “güzel yabancılarla” tanışma vaadi ile kuruluyor!

Uzmanlar, siber suçluların kimlik bilgilerini çalmak için WhatsApp üzerinden yeni tipte saldırılar düzenlediğini belirtiyor. Kaspersky tarafından yayınlanan bir rapor, özellikle çevrimiçi alışverişlerle ilgili olarak, teslimat firmalarından geldiği iddia edilen mesajları açarken ve bu numaralarla etkileşim kurarken dikkatli olunması gerektiğini söylüyor, zira karşınızdaki kişi bir dolandırıcı olabilir.

Kaspersky‘de Kıdemli Web İçeriği Analisti Tatyana Shcherbakova, “Geçmişte olduğu gibi, saldırganların para ve kimlik bilgilerini çalmak için yeni trendlerden ve kesintilerden yararlandığını görüyoruz. Anında mesajlaşma uygulamalarının kullanımının artması da bu planın bir parçası. Pandemi sırasında posta teslimiyle ilgili çıkan sorunlar, bu konuda dolandırıcılara bir fırsat sağlıyor” diyor ve ekliyor: “Spam ve kimlik avı şemaları, insan duyguları üzerinde çalıştıkları için başarılı saldırılar başlatmanın en etkili yollarından. Kullanıcıların yapabileceği en iyi şey, beklenmedik e-postalara şüpheyle yaklaşmak ve herhangi bir e-posta ekini veya bağlantısını tıklarken çok dikkatli olmaktır.”

WhatsApp üzerinde ortaya çıkan yeni bir dolandırıcılık tip de, kullanıcılara “güzel yabancılarla” WhatsApp sohbetlerine katılmaları için gönderilen davetler. Ancak bağlantıya tıklandığında, bunun yerine, giriş bilgilerinin çalındığı sahte bir Facebook giriş sayfasına yönlendirme yapılıyor.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, paylaştığı yazılı açıklamada 31 Temmuz 2021 tarihinde siber saldırıya uğradıklarını açıkladı. Bakanlık, gerekli incelemelerin başlatıldığını bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Siber Saldırıya Uğradıklarını Açıkladı

Netflix’in The Witcher filmi The Witcher: Nightmare of the Wolf’tan yeni fragman geldi