WhatsApp Sohbetlerine de Yapay Zeka Geliyor: Mark Zuckerberg, Kurduğu Yeni Ekibi Duyurdu
 1. Anasayfa
 2. Genel

WhatsApp Sohbetlerine de Yapay Zeka Geliyor: Mark Zuckerberg, Kurduğu Yeni Ekibi Duyurdu

0

 

Mark Zuckerberg, Meta’nın sahip olduğu platformlar için yeni bir birim kurulduğunu duyurdu. Instagram üzerinden yapılan açıklamaya göre yeni birim, sadece yapay zeka destekli özelliklere odaklanacak.

Dünyanın en popüler çevrimiçi fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, bundan bir süre önce “Yayın Kanalı” isimli yeni bir özellik duyurmuştu. Telegram’daki “Kanallar”a benzeyen bu özellik, kişilerin duyuru yapmalarına odaklanıyordu. Özelliği en aktif şekilde kullanan kişi ise hiç şüphesiz Mark Zuckerberg oldu. Zuckerberg, platformlarına getireceği yeni özellikleri Yayın Kanalı üzerinden paylaşıyor.

Zuckerberg’in son açıklamalarına baktığımızda, Meta’da yeni bir birim kurulduğunu görüyoruz. Bu yeni birim; Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp için yapay zeka araçları geliştirmeye çalışacak. “Gerçekten fütüristik deneyimlere geçmeden önce yapacak çok işimiz var.” şeklinde konuşan Mark Zuckerberg, bu yapacaklarından ötürü heyecanlı olduğunu belirtti.

Meta’nın yapay zeka araçlarının kapsamları şimdiden belli!

Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklamaya baktığımızda, yapay zeka araçlarının platformların kullanış amaçlarına göre şekilleneceklerini görüyoruz. Bu bağlamda; WhatsApp ve Messenger için metin odaklı araçlar oluşturulacak. Muhtemelen ChatGPT benzeri araçlarla karşılaşacağız. Instagram cephesinde ise yepyeni filtreler ve reklam biçimlerinden bahsediliyor. Belki günün birinde, Dall-E ve Midjourney gibi popüler yapay zeka araçlarının benzerlerini Instagram’da da görmeye başlarız.

Ancak burada bilinmesi gereken önemli bir husus var. Mark Zuckerberg ve kurduğu ekip, çalışmalarına yeni yeni başlamış durumda. Yani Instagram, WhatsApp, Messenger ve Facebook’ta gelişmiş yapay zeka araçları görmek, en azından kısa vadede pek de mümkün değil. Zaten Zuckerberg de bu konuda ultra iddialı değil.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir