Web sitesi yaparken bilmeniz gereken 5 altın kural
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Web sitesi yaparken bilmeniz gereken 5 altın kural

0

Yeni bir web sitesi kurmak Wordpress gibi platformlar sayesinde çok kolaylaştı ancak bir web sitesini başarıya ulaştırmak için bilinmesi gereken bazı kurallar var.

1. Web sitesinin amacı nedir?

Web sitenizi kurmaya başlamadan önce hedeflerinizi net ve detaylı bir şekilde kağıda dökmelisiniz. Bu web sitesi ne yapacak? Günlük şekilde öykülerinizi mi yayınlayacaksınız? Kişisel web sitesi mi olacak? Yoksa ürettiğiniz ürünleri tanıtacak bir ticari kimliğe mi sahip olacak. Bu web sitesinde ürün mü satacaksınız? Ziyaretçileriniz sitede fırın tepsisi ya da kahvaltı takımları veya düdüklü tencereler mi bulacak? Yoksa uzmanı olduğunuz konuda eğitimler mi vereceksiniz? Amacınız neyse, hangi kitleye ulaşmaya çalışıyorsanız, bunları detaylı bir şekilde kağıda dökün ve sitenin planlamasına bu hedefler doğrultusunda başlayın.

2. Hangi platformu kullanacaksınız?

Web sitesi oluşturmak için hizmet sunan çeşitli platformlar var ve hepsinin de kendine göre avantajları bulunuyor. Örneğin, en popüler platformlardan olan WordPress’i mi kullanacaksınız? Yoksa web sitenizi başka bir al yapıyla mı hazırlayacaksınız. İşe girişmeden önce tüm bu platformları dikkatle inceleyip sizin amacınıza uygun bileşenlere ve potansiyele sahip olup olmadığını analiz etmelisiniz. Yoğun emek harcadıktan sonra, o alt yapıdan vazgeçmek ve başka bir alt yapıya geçmek, son derece yıpratıcı bir süreç olur.

3. Hosting şirketinizin imkanlarını soruşturun

Web sitenizi üzerine kuracağınız sunucuları satın almadan önce hosting şirketinizin imkanlarını ve size sunduğu teklifleri detaylıca analiz edin. Rakip hosting şirketleriyle karşılaştırmalar yapın. Sadece fiyata bakarak yapacağınız bir karşılaştırma da sizi yanıltabilir. Bir hosting hizmeti aldıktan sonra, karşınıza başka harcamalar da çıkabilir. Trafik, depolama kapasitesi, email hizmeti, yedeklemeler, hız gibi önemli detayları dikkatlice inceleyin.

4. SEO da nedir?

SEO yani arama motoru optimizasyonu konusunu küçümsemeyin. Web sitenizin internetin karanlık dehlizlerinde unutulmuş, ziyaretçisi olmayan bir site olmasını istemiyorsanız, arama motorlarının onu sevmesini, insanları arama sonuçlarından sitenize yönlendirmesini hedeflemelisiniz. Ancak bu ucu açık ve zor bir konu. SEO konusu hakkında araştırmalar yapın, uzman yorumlarını okuyun, çevrenizde deneyimi olan insanlardan destek alın ve web yayıncılığı konusunda uzun soluklu bir kariyer planlıyorsanız, SEO konusunda uzmanlaşın.

5. Reklam önemlidir ama prestij daha önemlidir

Eğer içerik üreterek reklam geliri elde etmeye niyetliyseniz, web sitenizin aldığı trafiği reklam gelirine dönüştürme planınız varsa, her reklamın okurlarınızı memnun etmeyeceğini de unutmayın. Okunmayı zorlaştıran pop up pencereleri, kapanmayan videolar, içeriğin üzerini kapatan devasa görseller ve hatta okur kitlenizin hassasiyetlerine ters düşen reklamlar yayınlamak gibi saldırgan bir reklam politikası izlemek, okurlarınızın kısa süre sonra sizi terk etmesine neden olabilir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir