Waymo Google’ın Kendinden Tahrikli Otomobil Projesi
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Waymo Google’ın Kendinden Tahrikli Otomobil Projesi

+ - 0

Google Waymo Prototip Otomobil Proje çalışmaları, 2009 yılında başladı. Sekiz yıl devam eden çalışmada Can kaybı olmadan 1.2 milyon km yol sürüş testi ile Yakında Dünya yollarında.

Google’un farklı isimler ile devam ettirdiği Prototip Otomobili için seçtiği isim ise Waymo olarak belirlendi. Waymo hakkında geniş bilgi için Wiki. Google, 13 Aralık 2016 senesinde kurduğu “yaklaşık 27 günlük” şirketini Waymo.Com resmi web site adı ile otomotiv yöneticisi John Krafcik ( CEO ) başkanlığında çalışmalarını yürütüyor.

Google Waymo Otomotiv sektöründeki Gelişmeleri merak eden okuyucular tanım amaçlı kullanılan Waymo.Com resmi web sitesi haricinde günlük makaleleri Waymo Blog ile takip edebilirler.

Waymo Video izlerken sürücüsüz bir araç olduğuna dikkat edin.

Google otonom araçları ile uzun bir zamandır ABD’nin farklı şehirlerinde test sürüşleri yaptı. Google otonom sürüş konusundaki tüm çalışmalarını yeni kurduğu Waymo şirketi altında toplayarak, bu alandaki çalışmaların ticari ürünlere dönüşmek üzere olduğunun da işaretini vermişti.

Google uzun süredir test sürüş, yazılım ve donanım konusunda oldukça ilerledi. Teknoloji konusunda üçüncü taraf şirketlerden aldığı hizmetlerle geliştirmiş olduğu sistemleri kullanıyordu. Otomotiv bilgi, tecrübe ve teknolojiyi birleştiren Google, artık kamera, sensör, donanım parça ve yazılımları 100% kendi bünyesinde üretiyor.

Waymo kurucu, CEO’su Jeff Krafcik, Google’un 2009 yılında bir araç için 75 bin dolar ödeyerek satın aldıkları sensörleri artık Waymo şirket bünyesinde 7500 dolara üretebildiklerini ifade ediyor. Korkunç bir tasarruf ve gelir değil mi?

Bu gelişme sayesinde, otonom sürüş teknolojisini çok daha ucuza mal ederek fiyatları düşürebildiklerini ve daha fazla satın alınabilir otonom araçlar geliştirmenin mümkün olacağını açıklayan Jeff Krafcik, yeni nesil test araçlarının da Ocak 2017 sonunda test için yollara çıkacağını belirtiyor.

Google’ın 2009 yılından günümüze kendi kendine sürüş otomobil proje Seyahat gelişmelerini ilgili bağlantıdan izleyin.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap