1. Ana Sayfa
  2. Genel

Volkswagen Türkiye Resmen Kuruldu: İşte Tüm Detaylar

Volkswagen Türkiye Resmen Kuruldu: İşte Tüm Detaylar
+ - 0
Volkswagen‘in uzun zamandır konuşulan Türkiye‘ye fabrika kuracağı konusu, nihayet açıklığa kavuştu. Otomobil devi Türkiye’de 943.5 milyon TL sermayeli bir şirket kurdu. Bu şirkete Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ. ismi verildi.
Türkiye uzun zamandır, Alman otomobil devi Volkswagen‘in Türkiye’ye açacağı fabrikayı konuşuyor. “Oldu”, “oluyor”, “olacak” derken nihayet Volkswagen, Türkiye’de fabrika kurma konusuna son noktayı koydu. 
 
Otomobil devi ülkemizde, “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ.” isminde bir şirketi resmen kurdu. Bu gelişmeyle, Volkswagen’in Türkiye’ye açacağı fabrikanın ilk adımı atılmış oldu.Alman otomobil devi Volkswagen‘in Türkiye’ye açacağı fabrika ile ilgili kurmuş olduğu Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ. isimli şirket, Ticaret Sicil Gazetesi‘nde de yer aldı. Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre Volkswagen’in Türkiye’de kurduğu şirketin merkezi de belli olmuş oldu. Edinilen bilgilere göre şirketin merkezi, Manisa‘da bulunuyor.Volkswagen’in ülkemizde kurduğu şirket şu an için “TSM aşamasında” olarak görülüyor. Bu da şirketin kurulması için resmi başvurunun yapıldığı ve gerekli evrakların incelenmesinin ardından tescil edileceği anlamına geliyor. Yani Volkswagen, şirketin resmi olarak kurulması için kısa bir süre daha bekleyecek.

Aslına bakacak olursak bu gelişme, uzun zamandır bekleniyordu ancak kesinleşmemişti. Geçtiğimiz hafta Volkswagen‘in üretimden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Tostmann, basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak Türk yetkililerle görüşmelerde sona gelindiğini ve kısa bir süre içerisinde nihai kararın ortaya çıkacağını açıklamıştı. Volkswagen, bu girişimiyle birlikte Türkiye’deki fabrikası için ilk adımı atmış oldu.

Volkswagen Türkiye’nin net sermayesi: 943.5 milyon TL

Ticaret Sicil Gazetesi‘nde yer alan bilgilere göre Volkswagen, bu şirket için 943.5 milyon TL sermaye ayırmış durumda. Bu da Volkswagen’in, daha giriş aşamasındayken Türkiye’ye ciddi bir yatırım yapacağını gözler önüne seriyor. Konuyla ilgili olarak en somut açıklama geçtiğimiz dönemlerde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından gelmişti.

Volkswagen’in Türkiye’ye kurmayı planladığı fabrikayla ilgili açıklamalarda bulunan Pekcan, Volkswagen yetkililerinin yeni üretim tesisi için Türkiye’ye sıcak baktığını ve hatta kurulacak fabrikanın yerinin bile belli olduğunu, bu bağlamda da fabrikanın Manisa’ya kurulacağını açıklamıştı. Yaşanan bu gelişmeyle birlikte Volkswagen’in Türkiye’de üretim tesisi kuracağı ve fabrikanın kurulacağı bölgenin de Manisa olacağı, kesinleşmiş oldu.

Tarayıcına Wikipedia uygulamasını buradan kurabilirsin.
Adnan Güney Diyor ki! Bir Otomotiv Yöneticisi olarak, Volkswagen Türkiye Şirketine başarılar dilerim. Ayrıca şirkette çalışacak personele de şirketlerini ne bahasına olursa olsun, her türlü kötü koşullarda dahi korumaları ve savunmalarıdır.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2019/otomotiv/volkswagen-turkiye-birimini-kuruldu-5366205/

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap