1. Ana Sayfa
 2. Genel

Veritabanı utf8_unicode_ci Hatası Çözümü

Veritabanı utf8_unicode_ci Hatası Çözümü
2

Plesk panellerde farklı bir phpmyadmin üzerinden export ettiğiniz sql yedeği Unknown collation: ‘utf8_unicode_ci’ hatası nedeniyle içeri aktarılmayabilir.  Cpanel bir sunucu çözümü yada hosting özel panellerinden çekilmiş bir veritabanı farklı bir dil ile kayıt edilmiş olabilir.

Hatanın temel nedeni yedeğin sql dil kodlamasının içeri aktarılmaya çalışılan phpmyadmin tarafından tanınmıyor oluşundan ileri gelir. Bu sorunu nasıl çözebileceğimizi bu makalede sizlere anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle alınan hatanın çıktısı genellikle şöyledir ;

Bu hatayı aldığınız sql dosyasını not defteri veya notepad ++  ile açın. Örneğin biz notepad++ ile açıyoruz. Notepad++ indirme linki :  Buraya Tıkla ve İndir

Notepad++ programı açıp  üst menüden  Search -> Replace tıklıyoruz ;

notepad

Find what : utf8

Replace with : utf8

şeklinde değiştirerek Replace All diyoruz ;

Eğer Türkçe Versiyon kullanıyorsanız

Aranan : utf8

Değiştir : utf8

şeklinde değiştirerek Tümünü Değiştir diyoruz ;

replace

File -> Save diyerek değişiklikleri kaydediyoruz ; PhpMyAdmin e giriş yapıyoruz ve veritabanımızı seçerek içeri aktar diyoruz. sql dosyamızı seçiyoruz. İşlemimiz bu kadar basit. Eğer sizde bu tip hatalar alıyorsanız yada buna benzer sorunlar yaşarsanız bu yöntem ile bir çok işinizi pratik şekilde toparlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 6 sene önce

  Merhaba;
  Müthiş bir konu bu hatayı uzun zamandır alıyordum. Tam umudumu kaybetmiştimki çözümü bu sitede buldum. Gerçekten emek dolu bir yazı web tasarım ile ugraşanların baş belası olan veritabanı dil kodlamalarında çok fazla insanı bu muzdariplikten kurtaracak bir yazı olmuş. utf8_unicode_ci hatası milyonda bir başımıza gelebilecek ender bir durum bu yazı çok az insana hitap edebilecek değerde bir yazı. Bunun sizde farkındasınız biliyorum ve emeğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Profesyonel çalışmalarınız olduğunu düşünüyorum ve başarılar diliyorum iyi çalışmalar.

  • 6 sene önce

   Muzaffer Bey; Değerli yorumunuz için teşekkürler. Sizler takip ettikçe bizler yazmaya devam edeceğiz iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir