Uğur Şahin’den Sürpriz Açıklama: BioNTech Aşısının 5 Yaşından Küçük Çocuklara Uygulanması İçin Başvuruda Bulunuldu
 1. Anasayfa
 2. Genel

Uğur Şahin’den Sürpriz Açıklama: BioNTech Aşısının 5 Yaşından Küçük Çocuklara Uygulanması İçin Başvuruda Bulunuldu

0

  Uğur Şahin’den Sürpriz Açıklama: BioNTech Aşısının 5 Yaşından Küçük Çocuklara Uygulanması İçin Başvuruda Bulunuldu

Pfizer ile BioNTech, mRNA tabanlı koronavirüs aşısının çocuklara uygulanması için harekete geçti. ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) yapılan başvuruda, aşının 6 ay ila 4 yaş aralığındaki çocuklara uygulanabilmesi için acil kullanım onayı istendi.

Geliştirdiği mRNA tabanlı koronavirüs aşısı ile salgının seyrini değiştirmeyi başaran BioNTech ile Pfizer, ABD’de önemli bir adım attı. Ülkenin sağlık otoritelerine yeni bir başvuru yapan aşı şirketleri, mRNA tabanlı koronavirüs aşısının 6 aylık ila 4 yaş aralığındaki çocuklara da uygulanabilmesi için acil kullanım onayı istediler. 

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) başvuran şirketlerden yapılan açıklamalarda, “5 yaşın altındaki ve 6 aylıktan daha büyük çocuklara acil kullanım onayı verilmesinin toplum sağlığı için faydalı olacağını düşünüyoruz.” ifadeleri kullanıldı. Şayet onay gelirse, söz konusu yaş grubundaki çocuklara ilk kez bir koronavirüs aşısı için onay verilmiş olacak.

Şirketlere göre koronavirüs aşısı, çocuklar için de güvenli

Konuyla ilgili açıklamalar, BioNTech’in kurucusu olan Türk asıllı bilim insanı Uğur Şahin tarafından yapıldı. “Eğer onay verilirse, 6 aylıktan 4 yaşına kadar ebeveynlere çocuklarını COVID-19’dan ve bu hastalığın potansiyel etkilerinden korumaya yardımcı olacağımız için çok heyecanlıyız.” şeklinde konuşan bilim insanı, koronavirüs aşısının etkisinin ve güvenliğinin artık onaylandığını belirtti.

Pfizer’dan da konuyla ilgili bazı açıklamalar geldi. Yapılan yazılı açıklamada, daha çok rakamlara değinildi. Aşının başlangıçta 6 ay ila 12 yaş aralığındaki 4500 çocuğa uygulandığını açıklayan uzmanlar, mRNA tabanlı koronavirüs aşısı uygulanan çocukların toplam sayısının ise 8300 olduğunu ifade ettiler.

 
Kaynak:https://www.sozcu.com.tr/2022/saglik/ugur-sahin-duyurdu-covid-19-asisi-icin-resmen-basvurdular-6925946/
.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir