Ücretli Wordpress için Site Haritası oluşturma
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Ücretli Wordpress için Site Haritası oluşturma

0
Wordpress org Türkiye, sitesinden ücretsiz son sürüm, Wordpres sürümünü indirip yeni bir site kurduğunuzda yayınlarınızın dizine eklenmesi için, sitenizi Google Web Yönetici Araçlarına kaydederek site haritası oluşturmanız gerekir. Sitenizi Google Web Yönetici Araçlarına kayıt etmek Wordpress ile site kuran admin arkadaşların ilk yapması gereken işlemdir. 
 

Wordpress açık kaynaklı (Developers) geliştiricilerin devamlı çalışma yaparak çağımızın en son teknolojik gelişimlerini eklenti ve bileşenlerine uyguladığı SEO olarak da çok ilerde olan sitedir. Site temanızı bitirdiğinizde yazı yazma Dünyası ile buluşmaya hazırsınız demektir. Artık Yazılarınız web internet ortamında görülecektir. Ancak Google arama sonuçlarında belirli bir hız kazanmak ve ilerileriniz için kurduğunuz yeni site için Google bootlarının haberi olması gerekir. 

 
Bu neden ile ilk yapmanız gereken işlem site mülkiyetinizi Google Web Yönetici Araçlarına kayıt etmeniz, son olarakta site yazılarınızın indexlenmesi için site haritası göndermelisiniz. Bu işlemleri nasıl yapacaksınız aşağıda adım adım görelim. 
Not: İlk yazınızdan sonra bu işlemlere başlayın.
1. Google Web Yönetici Araçlarına sitenizin kaydedilmesi
2. Google gibi getir ve Site haritasının gönderilmesi

Google Web Yönetici Araçlarına sitenizin kaydedilmesi:

1. Google Web Yönetici Araçları için giriş yapın.
2. Giriş sonucu eklediğiniz blog site girişlerini göreceksiniz. Sayfanın sağ üst kısmında kırmızı renkli Site Ekle ismine tıklayın.
3. Site Url’nizi yazın. Örnek : www.adnanguney.com , Devam ismi ile size kalavuzluk yapacak yönergeleri takip edin. Bu aşama sonucunda Gmail hesabınıza Web Yönetici Araçları tarafından sitenizin eklendiğine dair mesaj gelecektir.Bilgi amaçlı bu yönergeleri okuyun. Artık siteniz Web Yönetici Araçlarına eklenmiş durumda ve şu şekilde bir görüntüyü kendi siteniz için göreceksiniz.


Wordpress için Google gibi getir ve Site haritasının gönderilmesi:


1. Site başlığına tıklayarak sitenizi açın.
2. Önce sol tarafta, Tarama → Google gibi getir, ismine tıklayın.
3. Açılan pencerede site url’nizin yanında boş bir pencere göreceksiniz. Hemen yan tarafında, Getir ismine tıklayın. Yeni pencere sol taraftaki üst kutuyu işaretleyin ve dizine gönderin. Gönderi sonucu sağ tarafta Dizine gönder ismine tıklayın. Artık siteniz dizine gönderildi. Şimdi site haritamızı gönderelim.
4. Sol taraftaki menü seçeneklerinden, Site haritasına tıklayın.
5. Sağ üst kısımda SİTEHARİTASIEKLEME/TESTETME kırmızı yazıya tıklayın.
6. Açılan pencere iki şekilde kullanılmaktadır. Önce site haritanızı test etmek için boş pencereye aşağıda yazılanı kopyalayıp yapıştırın.
sitemap.xml

7. Önce; Site haritasını test et ismine tıklayarak hata varmı kontrol edin. Sonuç olumlu ise sayfayı yenileyin ve biraz önce anlatılanın tersi yukarıda verilen site haritasını yapıştırın ve Site haritasını gönder ismine tıklayın. Site kurulum aşamalarında bir hatanız yoksa site haritanız hatasız bir şekilde gidecektir. Site haritası gönderme pencere resmini aşağıda inceleyerek hataları asgariye indirgeyin.

Konu hakkında anlaşılmayan yerleri, Google Plus yorum penceresine açıklamalı yazarak yardım alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için ⇒ Web araçları ve Wordpress kategorisindeki konuları inceleyin.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap