Uçak Motorlarının Önüne Neden Tel Örgü Koyulmuyor?
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Uçak Motorlarının Önüne Neden Tel Örgü Koyulmuyor?

0

Uçak Motorlarının Önüne Kuş Sürüsü Tehlikesine Karşı Neden Tel Örgü Koyulmuyor?

Evet, uçaklar istatistiksel olarak dünyanın en güvenli ulaşım aracıdır. ama bunu bilsek bile uçaklar bazılarımızın korkulu rüyası olmaktan çıkamıyor. Daha uçağa binmeden yaşanabilecek kötü senaryolar insanın bir bir aklına geliyor ve insanı gerebiliyor. Tabii korkmayan biri bile böyle bir olumsuz senaryo ile karşılaşmak istemez.

Bu tip olumsuz senaryolar yüzünden insanın merak seviyesi de artıyor ve daha önce aklına gelmeyen sorulara cevap arama isteği oluşabiliyor. O olumsuz senaryolardan biri de motora çarparak çalışmasını engelleyecek bir kuş sürüsü.

Belki bu olumsuz durum için aklınıza pratikte çözümler sağlayacak fikirler gelmiştir. Uçak motorlarına koruyucu tel örgüler yerleştirmek de bu fikirlerden biri. Pratikte mantıklı bir fikirmiş gibi gelebilir ama iş uygulamaya gelince aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.

İlk önce kuş çarpması için alınan önlemleri ele alalım.

 

Kuş sürüsü kaynaklı yaşanan kazalar genellikle uçuşların en riskli olan kalkış ve iniş zamanlarında gerçekleşir. Bu durumun yaşanmasını engellemek için havalimanlarına yakın, kuşların barınabilecekleri yuvalar titizlikle ortadan kaldırılıyor. Hatta bunun için bir ekip bile var. Havaalanı içinde görevlendirilen bu birimler kuş sürülerinin kontrolünü sağlayıp onları uzaklaştırmak için çeşitli uygulamalarda bulunuyorlar. 

Kaza yaşanma ihtimalini artıran bir diğer şey de kuşların göç dönemidir.

Temmuz-Ekim ayları arasında gerçekleşen bu göç döneminde görevliler ekstra çalışmalar yaparak kazaları en aza indirmeye çalışırlar.

Bir diğer önlem ise uçak motorları tasarlanırken yapılır. Kuş çarpması ihtimali göz önünde bulundurulan en önemli unsurlardan biridir ve buna göre de motorlar teknisyenlerce birçok teste tabi tutulurlar. Bu tarz geliştirmeler sayesinde riskler en aza indirilir ve her kuş çarpması uçağın motorunu bozabilecek bir duruma evrilmez.

Şimdi gelelim asıl sorumuza: Uçak motorlarının önüne yabancı cisimleri engelleyecek bir tel örgü neden koyulmuyor?

İlk olarak; uçak motorunun vakum gücünü de ele alırsak motorun karşısına çıkacak kuş veya herhangi bir cisim öyle bir hıza ulaşır ki açıklıkları olan tel bir örgü onları durduramaz. 

Diğer bir neden ise uçak motorlarının önüne katı bir şey koyamazsınız çünkü bu, motorları çalıştırmak için gerekli hava akışını engeller. Normalde motor önünde bir engel olmadığı durumda hava sirkülasyonu maksimum düzeyde gerçekleşir. Motor önüne 1 mm kalınlığında elastik, hafif kompozit bir kafes koyduğumuzu varsayalım:

Hava akışında bozulma gerçekleştiği için motora giren hava dengesizleşerek türbülans yaratmaya başlar. Motorun verimi düşerken gidilecek yere daha fazla zaman harcamak gerekir ve uçağın daha fazla yakıt harcamasına neden olur. Bunun yanında kompozit malzeme de oldukça maliyetli bir üründür. Bu tarz maliyetleri sebebiyle uçak motorlarının önüne koyulabilecek kafes fikri hiçbir havayolunun istemeyeceği bir şeydir.

Uçakla alakalı ilginç bir yazımızın daha sonuna geldik. Tel kafes yerine bu sorunu çözmek adına daha yaratıcı fikirleriniz varsa yorumlarda bekliyoruz.

Kaynak: Herkes İçin HavacılıkCBS News

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir