Twitter, Rusya’daki Sansüre Karşı Yeni Tor Çözümünü Devreye Aldı
 1. Anasayfa
 2. Genel

Twitter, Rusya’daki Sansüre Karşı Yeni Tor Çözümünü Devreye Aldı

0

Twitter, Rusya’daki kullanıcıların ülkede uygulanan sansürü atlamasına imkan sağlamak için Tor sevisi kullanmaya başladı.

Rusya’daki sosyal ağ yasağını atlamak için Twitter, basit bir çözüm geliştirdi. Sosyal ağ devi, Rusya’daki kullanıcıların Twitter’a bağlanırken yasağı delmelerini otomatik olarak sağlayacak bir servisi hizmete almaya hazırlanıyor. Firmanın sunmakta olduğu Tor servisi sayesinde Twitter bir ülkede yasaklı olsa bile, kullanıcılar bu yasağı atlayarak Twitter’ı kullanmaya devam edebiliyorlar. Tor servisinin anonim olması, kullanıcıların hükümet tarafından takip de edilemeyecekleri anlamına da geliyor.

 

Yeni platform, Twitter’ın “olağanüstü üretim gereksinimlerini” karşılamak üzere özelleştirilmiş bir Enterprise Onion Toolkit (EOTK) sürümüne dayanıyor. Hizmete girmesinin de Rusya’nın sosyal medya yasağının gelmesi ile aynı döneme rastlaması, amacının öncelikle Rusya’daki internet kullanıcılarına her türlü habere sansürsüz erişim sağlamak olduğuna işaret ediliyor.

Platform sadece Rusya’daki değil, yine sansürün söz konusu olduğu Çin, İran ve Kuzey Kore’deki kullanıcıların da hizmetine sunulmuş durumda.

Kaynak:https://mashable.com/article/twitter-tor-onion-router-censorship-resistant?utm_source=headtopics&utm_medium=news&utm_campaign=2022-03-09.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir