👀 Türkiye’nin Tamamında Yaygınlaşmalı: Yapılan Binada Kimlerin Payı Olduğunu Gösteren “Bina Kimlikleri”
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

👀 Türkiye’nin Tamamında Yaygınlaşmalı: Yapılan Binada Kimlerin Payı Olduğunu Gösteren “Bina Kimlikleri”

0

Deprem ülkesinde yaşadığımız için bu duruma uygun evler inşa etmemiz ve bu evlerin belirli aralıklarla denetlenmesi gerektiği yadsınamaz bir gerçek.👀

Ev alırken çoğu zaman hangi malzemelerin kullanıldığını, evin kolonlarının kesilip kesilmediğini veya denetim sonuçlarını bilemiyor ya da kolayca öğrenemiyoruz.

Bu bilgileri bilmek, deprem gibi doğal afetlere daha hazırlıklı olmamız için önemlidir. İşte Bina Kimlik Sertifikası bu noktada devreye giriyor. Satın alacağımız veya kiralayacağımız evin durumunu bir QR kod okutarak hızlıca öğrenebileceğimiz BKS sayesinde herkes birer denetçiye dönüşeceği için süreç daha sağlıklı ilerleyebilecek.

Hayat kurtaracak bir sistem: Bina Kimlik Sertifikası (BKS)

Bina Kimlik Sertifikası örneği

23 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan ve bu tarihten 30 gün sonra yürürlüğe giren 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun’un amacı; “Can ve mal güvenliğini teminen, imar plânına, fen, sanat ve sağlık kurallarına, standartlara uygun kaliteli yapı yapılması için proje ve yapı denetimini sağlamak ve yapı denetimine ilişkin usul ve esasları düzenlemek.” olarak belirlenmiştir.

Bina Kimlik Sertifikası ise bu kanunun içinde “Bu kanun kapsamında denetlenerek tamamlanan yapıların teknik ve genel bilgilerine, Bakanlıkça farklı modüllerde yapılan yetkilendirmelerle, hem yapı sahibi ve ilgili vatandaşlarca hem de kamu görevlileri tarafından ulaşılması amacıyla yapıya asılan sertifikayı ifade eder.” şeklinde tanımlanmıştır.

Bina Kimlik Sertifikası’nın asıl amacı, her şeyin kolaylıkla kontrol edilebilir olması!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bina Kimlik Sertifikası sistemini açıklıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 08 Mart 2021 tarihinde imzalanan protokol anlaşmasının ardından Nisan 2021 ayında yürürlüğe giren sistem için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bina kimlik belgeleri 2021 yılının nisan ayı itibarı ile uygulamaya geçti ve bu yıl yaklaşık 100 bin binanın bu kapsamda sisteme geçirilmesini hedefliyoruz.” açıklamasınında bulunmuştu.

Şimdilik 2021 ve sonrası yapılan binalarda bir kimlik belgesi olması zorunluluğu mevcut. İlerleyen zamanlarda ise bu uygulamanın kademeli olarak bütün binalara uygulanması planlanıyor.

Binanızın bütün bilgileri artık bir QR kod kadar yakınınızda olacak!

Bina Kimlik Sertifikası sistemi

Vatandaşların kolayca ulaşabileceği bina girişlerine QR kodlu ve RFID çipli levhalar yerleştiriliyor. Türkiye Cumhuriyeti Çevre Şehircilik ve İlkim Bakanlığı’nın sitesinde de belirtildiği üzere bu levhanın amacı:

Yangın, deprem vb. afet anlarında binaya yerleştirilen etiketlerdeki bilgilere RFID okuyucu vasıtasıyla her düzlemde uzak bir mesafeden ulaşılarak, bina kat planları, yapının genel verileri ve yapıda ikamet eden vatandaş bilgileri gibi kısa zamanda erişilmesi hayati önem sağlayan bilgilere erişilmesine imkân sağlayacak.

Yaşayacakları evin durumunu bilmek her vatandaşın hakkı!

İstanbul şehri

Binanın yaşından kullanılan beton türüne, kat planlarından malzeme kalitesine kadar bütün bilgiler en ince ayrıntısıyla kimlikte yer alıyor. Ayrıca binanın son halinin ayrıntılı fotoğrafları da kimlikte bulunuyor. Bu bilgiler ve fotoğraflar sayesinde kaçak kat çıkılması, kolonların kesilmesi gibi sonradan yapılan bütün işlemler kolaylıkla tespit edilebiliyor.

Bina Kimlik Sertifikası bulunan yapılar beşer yıllık periyotlarda denetlenerek bilgileri sisteme düzenli olarak kaydedilmeye devam ediliyor.

Bina Kimlik Sertifikası hangi binalar için zorunlu ve nereden alınır?

Bina inşaatı

Yeni binalar için ilgili yapı denetim şirketlerine bina kimlik sertifikası ücreti ödenerek sertifika alabilir ve bizzat yapı denetim kuruluşlarınca binanın girişinde rahatça görülen bir yere asılır. Binanın oturuma açılması için bu sertifikayı almak ve asmak 2021 yılı itibarıyla zorunludur. 2021 yılından eski binalar için ise henüz zorunlu bir tarih bulunmamaktadır.

Bina Kimlik Sertifikası Eskişehirlilere yabancı gelmeyecektir.

Eskişehir şehri

Bu uygulama Eskişehir’de diğer illere nazaran oldukça yaygın. Pek çok binanın girişinde Bina Kimlik Sertifikası bulunmakta. Diğer illerde yaşayan insanlara yeni gibi görünen bu durum Eskişehir halkı için oldukça normal.

2021’in ikinci yarısı itibarıyla bütün illerde eş zamanlı uygulamaya geçirilen bu sistemin, en erken zamanda eski binalar için de zorunlu olmasını temenni ediyoruz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir