Türkiye’nin Evde ve Telefonda En Hızlı İnterneti Sunan Servis Sağlayıcıları Açıklandı
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Türkiye’nin Evde ve Telefonda En Hızlı İnterneti Sunan Servis Sağlayıcıları Açıklandı

0

 Speedtest, 2022 sonu itibarıyla Türkiye’nin en yüksek internet hız ortalamasına sahip servis sağlayıcıları açıkladı. Turkcell’in mobil internette, TurkNet’in sabit internette en hızlı hizmeti sundukları görülüyor.

Dünyanın en popüler internet hız testi platformlarından bir tanesi olan Speedtest, 2022 yılı sonu itibarıyla Türkiye verilerini paylaştı. Paylaşılan veriler, Türkiye’deki ortalama internet hızını ve hangi internet servis sağlayıcının daha iyi internet performansı sunduğunu gözler önüne sermiş oldu. 

Paylaşılan verilere baktığımızda, geçtiğimiz bir yıllık süreçte mobil internet hızlarında büyük bir çalışma yapılmadığını görüyoruz. Ancak sabit internet cephesinde durumun bir nebze daha iyi göründüğünü söyleyebiliriz. Gelin detaylara yakından bakalım.

Speedtest verilerinde öne çıkan hususlar:

  • Mobil internet indirme hızını, 1 yılda sadece 1 Mbps artırabildik
  • En iyi mobil internet servis sağlayıcı Turkcell’di
  • Sabit internet indirme hız ortalaması 64.52 Mbps’ye yükseldi!
  • Sabit internet servis sağlayıcılar arasındaki en iyi hızı sunan marka TurkNet oldu!

Mobil internet indirme hızını, 1 yılda sadece 1 Mbps artırabildik

Türkiye internet hız istatistikleri

Türkiye mobil internet hız ortalaması
İndirme50.46 Mbps
Yükleme18.13 Mbps
Gecikme28 ms

Speedtest’in verilerine göre Türkiye’deki mobil internet indirme hızı, Aralık 2022 itibarıyla 50.46 Mbps oldu. Bu değer geçtiğimiz yıldan bu yana çok ufak bir iyileşme olduğunu gösteriyor. Aralık 2021’de mobil internet indirme hızı ortalaması, 49.31 Mbps seviyesindeydi. Bu durum, Türkiye’yi global listede 71. sıraya düşürdü

Sadece indirme hızında değil, yükleme hızında da ciddi bir artış yaşanmadı. Türkiye’de mobil veri üzerinden internete bağlanan bir kullanıcının yükleme hızı, ortalama 18.13 Mbps oldu. Özellikle de oyunlarda kritik önem arz eden gecikme ise 28 ms olarak kayıtlara geçti.

En iyi mobil internet servis sağlayıcı Turkcell’di

Türkiye en iyi mobil operatör

Türkiye’de en hızlı mobil interneti sunan markalar
Şirketİndirme Hızı
Turkcell52.78 Mbps
Türk Telekom28.94 Mbps
Vodafone16.28 Mbps

Paylaşılan verilere markalar bazında baktığımızda, en iyi mobil internet sağlayıcının Turkcell olduğunu görüyoruz. Zira Turkcell kullanıcıları arasındaki ortanca indirme hızı, 52.78 Mbps’ydi. Bu hız, Türkiye ortalamasının da üzerinde. Turkcell’i 28.94 Mbps hız ile Türk Telekom, 16.28 Mbps indirme hızı ile de Vodafone takip etti. 

Gecikme sürelerine baktığımızda ise Türk Telekom‘un daha iyi sonuçlar verdiğini görüyoruz. Türk Telekom kullanıcılarının gördüğü ortanca ping değeri 36 ms olarak kayıtlara geçti. Turkcell kullanıcıları 41 ms, Vodafone kullanıcıları ise 46 ms gecikmeye maruz kaldılar.

Sabit internet indirme hız ortalaması 64.52 Mbps’ye yükseldi!

türkiye sabit internet ortalama hız

Türkiye sabit internet hız ortalaması
İndirme64.52 Mbps
Yükleme27.69 Mbps
Gecikme19 ms

Speedtest verileri, Türkiye’deki sabit internet indirme hız ortalamasının 64.52 Mbps, yükleme hız ortalamasının ise 27.69 Mbps’ye yükseldiğini gözler önüne serdi. Geniş bant internet kullanıcıları, ortalama 19 ms gecikme süresi gördüler. Bu istatistikler, Aralık 2021’de 94. sırada olduğumuz küresel listedeki yerimizi 91. sıraya yükseltti.

Sabit internet servis sağlayıcılar arasındaki en iyi hızı sunan marka TurkNet oldu!

türkiye en iyi sabit internet

Türkiye’de en hızlı ev internetini hangi marka sunuyor?
Şirketİndirme Hızı
TurkNet55.82 Mbps
Türksat Kablo37.27 Mbps
Turkcell37.16 Mbps
Vodafone24.84 Mbps
Türk Telekom24.25 Mbps

Her geçen yıl popülaritesini biraz daha artıran TurkNet, 2022’de en iyi hız ve gecikmeyi sunan servis sağlayıcı oldu. TurkNet kullanıcılarının gördüğü ortanca indirme hızı 55.82 Mbps olarak kayıtlara geçti. Türksat Kablo 37.27 Mbps, Turkcell 37.16 Mbps, Vodafone 24.84 Mbps, Türk Telekom ise 24.25 Mbps indirme hızı sunabildi.

TurkNet, gecikme süresinde de en iyi sonuçlara sahipti. Kullanıcıların gördüğü gecikme, 13 ms olarak kayıtlara geçti. Türk Telekom ile Türksat Kablo 20 ms, Turkcell 21 ms, Vodafone ise 34 ms gecikme sundu. Speedtest’in sahibi Ookla, TurkNet’i en hızlı interneti sunmuş olması nedeniyle ödüllendirdi.

  • Not: Speedtest, genel indirme hızlarında ortalama sonuç veriyor. Ancak markalar bazında sunulan verilerde medyan uygulaması yapılıyor. Yani hizmet alan tüm kullanıcılar, hızlarına göre en kötüden en iyiye kadar sıralanıyor. Sonra da ortanca sıradaki veri tespit ediliyor. Speedtest’e göre medyan uygulamak, gerçek kullanımda daha etkili oluyor.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap