Türkiye’deki Ehliyetinizle İtalya’da Araba Kullanabileceksiniz (Tabii Gidebilirseniz…)
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Türkiye’deki Ehliyetinizle İtalya’da Araba Kullanabileceksiniz (Tabii Gidebilirseniz…)

0

 

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan bir kanun ile Türkiye’de verilen ehliyetlerle İtalya’dan verilen ehliyetlerin “eşdeğer” olması anlaşması onaylandı. Hükümet, konuyla ilgili olarak geçtiğimiz yıl anlaşmaya varmıştı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında hem Türkiye’yi hem de İtalya’yı ilgilendiren bir kanun yer aldı. “Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Olarak Tanınması ve Değişimine İlişkin Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İtalyan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun” isimli kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bugün itibarıyla yürürlüğe giren kanun, adından da anlaşılabileceği üzere İtalya ile Türkiye arasında yeni bir dönem başlatıyor. Kanuna göre Türkiye’den alınan ehliyetler İtalya’da, İtalya’da alınan ehliyetler ise Türkiye’de geçerli olacak. Bu iki ülke arasında seyahat edenler, gittikleri yerlerde hiçbir kısıtlama olmadan otomobil kullanabilecekler.

Geçtiğimiz yıl anlaşmaya varılmıştı

Sürücü belgesi

Aslına bakacak olursak bu yeni bir gelişme değil. Türk ve İtalyan hükümetlerinden yetkili isimler, 5 Temmuz 2022 tarihinde bu konuyla ilgili anlaşma imzalamışlardı. İşte o anlaşma, bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

Aslında 1968 yılında, uluslararası çapta “Karayolu Trafiği Konvansiyonu” isimli bir oluşum kurulmuştu. Dünya çapında 93 ülkenin yer aldığı oluşum kapsamındaki tüm ülkeler, birbirlerinin sürücü belgelerini kabul etmişti. Ancak üye ülkelerin birinden başka birine giden bir bireyin, ne kadar süre boyuna araç kullanabileceği ülkelerin özeline bırakılmıştı.

Şu ana kadar Türkiye’den alınan sürücü belgelerinin İtalya’da geçerliliği 6 aydı. İtalya ile imzalanan anlaşma, süre sorununu ortadan kaldırmış oldu. Ayrıca bu anlaşma ile Türkiye’de kamyon veya iş makinesi gibi özel eğitim gerektiren araçları kullanan vatandaşlar, aynı işi İtalya’da da yapabilir hale geldiler.

5 Temmuz 2022 yılında imzalanan anlaşmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/04/20230410-4.htm 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir