Türkiye’de VPN Kullanmak Yasa Dışı mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Türkiye’de VPN Kullanmak Yasa Dışı mı?

0

Türkiye’de VPN kullanmanın önünde kanunsan bir engel var mı, VPN kullanmak yasak mı? Soruların cevabı içeriğimizde.

Zaman zaman sosyal medya platformlarına ve internet sitelerine yönelik uygulanana erişim kısıtlamaları, yalnızca internet sağlayıcıları üzerinden uygulanabiliyor. Bu kısıtlamalardan sıyrılmanın en basit ve ulaşılabilir yoluysa VPN yazılımları.

Peki, VPN yazılımlarını kullanmak ve bu yazılımlar aracılığıyla internete erişmek yasal mı? VPN kullanmak suç mu?

VPN yasal mı?

Türkiye’de VPN kullanmak, kanunda bu noktaya parmak basan herhangi bir hüküm olmaması nedeniyle teknik olarak yasal. VPN’e yönelik kanun aracılığıyla belirtilen bir suç olmadığından VPN kullanmanın karşısında yasal bir engel bulunmuyor.

VPN yazılımlarına erişim engeli de uygulanabiliyor:

Öte yandan internet sağlayıcıları, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun kapsamında VPN ve DNS aracılığıyla yasaklı adreslere erişimi engellemekle de yükümlü tutuluyor.

Bu erişimin engellenmesi ise internet sağlayıcılarının sorumluluğunda oluyor. VPN servislerine erişim engellenmediyse, VPN aracılığıyla yasaklı sitelere giriş yapılabiliyor.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap